Eksperci Episkopatu przeciw "medycynie życzeń"

Nie do przyjęcia jest tworzenie kultury wykonywania zawodu medycznego, w której jednostka jest zmuszona brać udział w postępowaniu będącym "w osądzie jej sumienia złem moralnym" - uznał zespół ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. bioetycznych.

Zespół KEP zajął stanowisko ws. stosowania przez lekarzy klauzuli sumienia przy odmowie wykonania niektórych zabiegów i świadczeń medycznych.

Wolność sumienia jest "zasadą konstytucyjną", dlatego możliwość powołania się na klauzulę sumienia powinna być zasadą, a jej ograniczenie - wyjątkiem - podkreślono w stanowisku zespołu, zaprezentowanym w czwartek (20 lutego).

Jest ono odpowiedzią na wydane w listopadzie ub. roku stanowisko Komitetu Bioetyki przy Prezydium PAN na ten temat. Zgodnie ze stanowiskiem Episkopatu lekarz może odmówić aborcji, wystawienia recepty na środki antykoncepcyjne i wczesnoporonne. Farmaceuta może zaś rozważyć odmowę ich sprzedaży. Jednocześnie zespół uważa, że lekarz powinien informować zainteresowane osoby o metodach regulacji poczęć, w tym o środkach antykoncepcyjnych.

W opinii zespołu KEP obowiązek informowania pacjentki o stanie jej zdrowia i ewentualnych zagrożeniach związanych z kontynuowaniem ciąży nie stoi w sprzeczności z tym, że lekarz, powołując się na klauzulę sumienia, może odmówić wydania zaświadczenia w sprawie wskazań do przerwania ciąży.

W ocenie zespołu ekspertów w polskim prawie nie istnieje prawo do aborcji, zaś art. 4a ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, wprowadza jedynie okoliczności uchylające karalność przerwania ciąży. Podkreślono, że możliwość powołania się na klauzulę sumienia "za każdym razem wymaga podania dojrzałego uzasadnienia, które może ograniczyć się do podania racji moralnych". We wszystkich tych wypadkach należy się jednak liczyć z odpowiedzialnością zawodową.

Zespół podkreśla, że wolność sumienia "jest zasadą konstytucyjną" i obejmuje swobodę wyboru światopoglądu wraz z jego "hierarchią wartości". "Zasadą jest zatem możliwość wstrzymania się od działań niezgodnych z sumieniem, a ewentualne jej ograniczenia można wprowadzić w drodze wyjątku" - uznał zespół KEP.

W ocenie Episkopatu stanowisko zaprezentowane przez Komitet Bioetyki przy Prezydium PAN prowadzi do "degradacji zawodu lekarza", który w zakresie oczekiwań związanych z regulacją poczęć i przerwaniem ciąży "zostaje sprowadzony do roli dostarczyciela "medycyny życzeń"".

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH