Oskarżenia o lobbying i ostry spór o opodatkowanie między konkurującymi ze sobą wytwórcami e-papierosów i branżą tytoniową zdominował dyskusję o przyszłości polskiej branży tytoniowej, którą zorganizowano we wtorek (16 czerwca) w Krajowej Izbie Gospodarczej.

Raport "Analiza krajowego rynku wyrobów tytoniowych i perspektywy rozwoju", przygotowany przez firmę CASE-Doradcy na zlecenie KIG, konstatował potrzebę wsparcia branży ze strony państwa ze względu na spadek liczby palaczy, malejącą konsumpcję legalnych papierosów i m.in. rosnącą konkurencję ze strony e-papierosów.

- Utrzymanie pozycji (lidera w produkcji papierosów w UE - PAP) wymaga pewnych i racjonalnych regulacji produktowo-podatkowych - podkreślał szef KIG Andrzej Arendarski podczas prezentacji raportu.

W raporcie zarekomendowano wprowadzenie akcyzy na płyny do e-papierosów bez względu na zawartość nikotyny. Jednocześnie postulowano wprowadzenie "racjonalnego kwotowego podatku akcyzowego na nowatorskie wyroby tytoniowe", uwzględniając - jak napisano "mniejszą szkodliwość tych produktów".

Nowatorskie wyroby tytoniowe to przypominające e-papierosy produkty, w których tytoń jest podgrzewany do wysokiej temperatury, a nie spalany jak w tradycyjnym papierosie.

Propozycje te wzbudziły oburzenie przedstawicieli branży e-papierosowej.

- Niestety odnosimy wrażenie, że jesteśmy pod szyldem Krajowej Izby Gospodarczej na imprezie promującej nowatorskie wyroby tytoniowe. Proponujecie zastosowanie specjalnych, preferencyjnych stawek i metod obliczania podatku akcyzowego na nowatorskie wyroby tytoniowe. Nie ma podstaw (do tego - PAP) - mówił Jerzy Jurczyński ze stowarzyszenia przedsiębiorców i producentów branży e-papierosowej eSmoking Association.

- E-papierosy nie są problemem, są rozwiązaniem problemu utrzymującej się na bardzo wysokim poziomie konsumpcji wyrobów tytoniowych w Polsce - podkreślał Jurczyński, twierdząc, że odbywa się to z korzyścią dla zdrowia publicznego w naszym kraju.

Na potrzebę korzystnych zmian w podatkach ze względu na związane z ich produktami korzyści dla zdrowia publicznego powoływali się także przedstawiciele branży tytoniowej.

- Ja z dużą nadzieją patrzę na nowatorskie produkty tytoniowe. (...) Jako przedstawiciel plantatorów nie mam wielkiego sentymentu do przedstawicieli branży e-papierosowej, jako że w wyrobach, które wy oferujecie nie uświadczymy tytoniu, a liquidy chińskie i inne. Z punktu widzenia branży, zdrowia publicznego jest to niewątpliwe przyszłość. Życzyłbym sobie, aby jak najszybciej w Polsce wprowadzić tego typu wyroby jak Ploom czy iQOS - mówił Przemysław Noworyta z Polskiego Związków Plantatorów Tytoniu.

Przekonywał, że takie produkty mają "poziom nikotyny podobny do papierosów, ale gama pozostałych kilkuset pierwiastków jest zredukowana do okolic zera".

- Będzie to przełom, przełom z punktu widzenia zdrowia - twierdził.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH