Potomkowie greckich uchodźców z czasów wojny domowej w tym kraju, mieszkańcy Dziwnowa (Zachodniopomorskie), przedstawiciele lokalnych władz samorządowych uczestniczyli w sobotę (21 lipca) w uroczystościach 63. rocznicy utworzenia w tym mieście tajnego szpitala dla Greków.

Od ponad dziesięciu lat odbywa się w gminie Dziwnów Dzień Grecki. Tego dnia, pod koniec lipca każdego roku upamiętnia się utworzenia przez Wojsko Polskie tajnego szpitala oznaczonego symbolem "250".

W lipcu 1949 roku, pod koniec wojny domowej w Grecji, przybył tu ze Świnoujścia pierwszy transport rannych Greków, członków komunistycznej Armii Demokratycznej. Przez dwa lata funkcjonowania placówki przebywało w nim ok. 2,5 tys. Greków.

Tradycyjnie już uroczystości rozpoczęły się przy pomniku pamięci Greków w koszarach jednostki wojskowej w Dziwnowie. Właśnie na jej terenie decyzją najwyższych polskich władz utworzono w 1949 r. specjalnym tajny szpital dla rannych bojowników greckich. Przy pomniku złożono wieńce i kwiatów, zapłonęły znicze. Potem uczyniono to również w centrum tego nadmorskiego miasteczka - pod obeliskiem z pamiątkową tablicą poświęconą przyjaźni polsko-greckiej.

Dowódca jednostki kmdr. por. Wojciech Chrzanowski przypomniał, że greckich powstańców, którzy trafiali do dziwnowskiego szpitala, leczyli najlepsi polscy lekarze.

Pod koniec lipca 1949 r. przybył z Albanii do Świnoujścia pierwszy transport rannych Greków, członków komunistycznej Armii Demokratycznej. W tym czasie zakończyła się w Grecji wojna domowa, którą komuniści przegrali.

Polska przyjęła w tym czasie ok. 14 tys. Greków i Macedończyków popierających komunistyczną partyzantkę DSE. Zorganizowano dla nich zgodnie z wytycznymi I sekretarza KC PZPR Bolesława Bieruta szpital polowy o kryptonimie "250" w Dziwnowie. Był to wówczas pierwszy tak duży szpital chirurgii wojennej i rehabilitacji na terenie Polski.

Szpital powstał na terenie koszarów byłej niemieckiej bazy wojskowej wodnopłatowców. Liczył przeszło tysiąc łóżek. Personel lekarski sprowadzono z całej Polski. Pacjentów do tego szpitala przywoziły z albańskiego Durres potajemnie głównie statki Polskiej Marynarki Handlowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH