W tym roku obchody Światowego Dnia Zdrowia skoncentrują się na problemie bezpieczeństwa szpitali czy przychodni w sytuacjach kryzysowych oraz przygotowaniu pracowników ochrony zdrowia do niesienia pomocy podczas katastrof. W ub. roku Dzień obchodzono pod hasłem:

Hasło tegoroczne brzmi: „Ratujmy Życie! Bezpieczne szpitale w czasie katastrof”. Promują je eksperci Światowej Organizacji Zdrowia. Podkreślają, że szpitale, przychodnie i personel medyczny są pierwszą linią ratowniczą dla osób poszkodowanych w wyniku powodzi, pożarów, trzęsień ziemi, huraganów czy konfliktów zbrojnych.

W specjalnym oświadczeniu szefowa WHO, dr Margaret Chan zaznacza, że podczas najcięższych kataklizmów, zniszczeniu ulega nawet połowa regionalnych ośrodków zdrowia. Stanowi to bezpośrednie zagrożenie dla tych, którzy przeżyli, ale wymagają opieki lekarskiej.

Eksperci wzywają w związku z tym do zwiększenia międzynarodowych inwestycji i budowania bezpiecznych i sprawnych szpitali. Potrzeba ich bowiem coraz więcej w obliczu rosnącej liczby ludności i masowego napływu ludzi do miast.

Światowy Dzień Zdrowia został ustanowiony przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia w r. 1948. Obchodzony jest od roku 1950  zawsze 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowia światowego.

Światowy Dzień Zdrowia odbywa się co roku pod innym hasłem. Inicjuje on Miesiąc Zdrowia oraz rok działań realizowanych pod tym samym hasłem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH