Obchodzimy dziś Światowy Dzień Walki z Gruźlicą. Ta choroba stanowi coraz większy problem w krajach azjatyckich i afrykańskich.

Postęp medycyny pozowlił w dużym stopniu opanować chorobę, która od wieków dziesiątkowała mieszkańców Europy. W 1921 roku po raz pierwszy zastosowano u ludzi szczepionkę na gruźlicę (BCG), a w 1946 roku wprowadzono pierwszy lek - kwas paraaminosalicylowy (PAS). W latach 80. gruźlica ponownie stała się w wielu krajach poważnym problemem zdrowotnym. Chorobą tą najczęściej zagrożone są płuca, ale może atakować również ośrodkowy układ nerwowy, naczynia krwionośne, układ limfatyczny, kostno- stawowy, moczowo-płciowy i skórę.

Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia w 2007 roku na świecie zarejestrowano ponad 9,27 mln przypadków gruźlicy, a w związku z chorobą zmarło 1,77 mln osób. Spośród wszystkich chorych 1,4 mln stanowiły osoby zakażone wirusem HIV. W niektórych częściach świata 75 procent pacjentów zakażonych HIV jest również zainfekowanych prątkami gruźlicy - choroba ta jest jedną z głównych przyczyn zgonów wśród pacjentów z AIDS.

Największy problem choroba stanowi w Azji oraz na terenie Afryki Subsaharyjskiej. Najgorzej sytuacja wygląda w Indiach i Chinach. Jednak na liście 27 państw najbardziej dotkniętych gruźlicą wielolekooporną znajduje się aż 13 byłych republik radzieckich - Ukraina, Uzbekistan, Kazachstan, Tadżykistan, Azerbejdżan, Mołdawia, Kirgistan, Białoruś, Gruzja, Litwa, Armenia, Łotwa i Estonia.

W Polsce jeszcze w latach 70. XX wieku gruźlica stanowiła poważny problem. Od wielu lat notuje się stałą tendencję spadkową. W 2007 roku na gruźlicę zachorowało 8616 osób, podczas gdy w 1957 roku odnotowano 82 201, a 1970 roku 42 142 przypadków zachorowań.

Na gruźlicę najrzadziej zapadają dzieci do 15. roku życia, w największym stopniu coroba ta dotyczy starszych grup wiekowych: 45-64 lat oraz osób powyżej 65 lat. Pod tym względem nie odbiegamy od krajów tzw. starej Unii. Podobnie jak na świecie, w Polsce dominującą postacią jest gruźlica płuc. W 2007 roku odnotowano zaledwie 628 zachorowań na inne postacie tej choroby. Niski był również odsetek zakażonych wirusem HIV - jedynie 33 osoby, co stanowiło 0,4 procenta ogółu zachorowań.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH