Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci - w środę 30 kwietnia

W środę, 30 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci. Trzeba stawiać wyraźny sprzeciw wobec bicia dzieci nie tylko 30 kwietnia, ale przez cały rok - podkreśla rzecznik praw dziecka Marek Michalak i zachęca, by reagować na każdą taką sytuację.

Rzecznik przypomniał, że tegoroczne święto przypada w momencie, kiedy media obiega informacja o kolejnym pobitym dziecku - do szpitala trafił czteroletni chłopiec z podłódzkiego Rzgowa. Zdaniem prokuratur chłopczyk od pół roku był bity po całym ciele m.in. skórzanym pasem, głodzony lub karmiony resztkami jedzenia. RPD we wtorek przystąpił do postępowania toczącego się w tej sprawie.

Warto zwrócić uwagę, że jednak znajdują się ludzie, którzy mają odwagę zareagować, zgłosić takie przypadki do odpowiednich służb - powiedział Michalak, nawiązując do faktu, że o sytuacji chłopca zawiadomiła służby sąsiadka rodziny. 

Zdaniem rzecznika, analizując postawy wobec bicia dzieci na przestrzeni ostatnich lat, mamy wnioski i optymistyczne, i pesymistyczne. Pesymistyczne w jego opinii jest to, że nadal przyzwolenie dla bicia dzieci w Polsce utrzymuje się na poziomie 60 proc., a 10 proc. Polaków twierdzi, że wiedząc, iż dzieckojest krzywdzone, nie zareagowaliby w żaden sposób.

Optymistyczne jest to, że jednak mamy zakaz bicia dzieci i że na przestrzeni ostatnich pięciu lat przyzwolenie dla stosowania kar cielesnych wobec dzieci spadło o 18 proc. Optymistyczne na pewno też jest, że znajdują się ludzie, którzy reagują. Nie zawsze ta reakcja musi polegać na zawiadamianiu służb. Czasem, wystarczy podejść i zwrócić uwagę. To na pewno buduje świat lepszy dla najmłodszych - mówił Michalak. 

Zakaz bicia dzieci wprowadziła ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie - od 1 sierpnia 2010 r. w Polsce obowiązuje zakaz stosowania jakichkolwiek kar cielesnych wobec dzieci przez osoby wykonujące władzę rodzicielską oraz sprawujące opiekę lub pieczę nad małoletnim. 

Na przełomie maja i czerwca 2013 roku Marek Michalak zainicjował kampanię społeczną "Reaguj. Masz prawo", zachęcającą do reakcji w obliczu krzywdy dziecka.  - Kampania ma na celu stworzenie koalicji przeciwko przemocy wobec dzieci - do tej koalicji powinien przyłączyć się każdy z nas. Musimy przyjąć raz na zawsze prawdę, że dziecko nie jest niczyją własnością, należy zawsze taktować je podmiotowo - podkreślił Michalak. 

W tym roku Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci obchodzony jest po raz dwunasty, a po raz czwarty pod rządami ustawy zakazującej stosowania kar cielesnych wobec najmłodszych. Celem tej inicjatywy jest przekonanie rodziców i opiekunów dzieci, że rezygnacja z przemocy i kar fizycznych to jeden z niezbędnych warunków pomyślnego rozwoju dziecka. 

Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci to inicjatywa zapoczątkowana przez amerykańską organizację EPOCH (End Physical Punishment of Children) w 2006 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH