"Dziękujemy, Holandio": niezwykły rejs polskich kardiochirurgów i kardiologów do Amsterdamu

W sobotę (24 sierpnia) STS "Dar Młodzieży" rozpoczyna niecodzienny Rejs dla Serca: zabierze na swój pokład blisko stu polskich kardiologów i kardiochirurgów, którzy w ten sposób dotrą na Kongres Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego ESC Amsterdam 2013. Spotkanie specjalistów będzie odbywało się w dniach od 31 sierpnia do 4 września.

Rejsowi dla Serca patronuje marszałek Sejmu RP Ewa Kopacz, a przedsięwzięcie wspierają Ministerstwa: Spraw Zagranicznych, Zdrowia oraz Rozwoju Regionalnego.

Ta niezwykła podróż pod hasłem "Dziękujemy, Holandio" ma szczególną symbolikę. Będzie formą podziękowania dla społeczeństwa holenderskiego, dzięki któremu w latach 80. i 90. ub. wieku bezpłatnie zoperowano w Szpitalu Uniwersyteckim Królowej Wilhelminy w Utrechcie 426 polskich dzieci z ze złożonymi, wrodzonymi wadami serca.

Na początku lat 80. polska kardiochirurgia dziecięca nie była jeszcze na tyle rozwinięta, by realizować wszystkie typy operacji wrodzonych wad serca u najmłodszych dzieci. Kiedy zaczęły otwierać się granice, wielu kardiochirurgów wykorzystało tę szansę i wyjechało zdobywać nowe doświadczenia i uczyć się od najlepszych. Wśród nich był także młody lekarz, Marian Zembala (obecnie dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu) który odbywał staż w Szpitalu Uniwersyteckim Królowej Wilhelminy w Utrechcie. Ciężkie wady serca u dzieci operował tam wówczas Francois Hitchcock, uczeń dr Christiaana Barnarda z Kapsztadu, który jako pierwszy człowiek w historii przeprowadził transplantację ludzkiego serca.

"Polen Project"
Młody lekarz zwrócił uwagę na akcje charytatywne, w ramach których operowano w holenderskiej lecznicy dzieci z innych krajów. Zaproponował wówczas kolegom ze szpitala Królowej Wilhelminy, aby podobną akcją objąć także najmłodszych pacjentów z Polski.

- Kiedy ponad 30 lat temu namówiłem organizację Terres Des Hommes Netherlands oraz dyrekcję Szpitala Królowej Wilhelminy do stworzenia programu "Polen Project" i jego realizacji w tym szpitalu, tj. do bezpłatnego operowania polskich dzieci z trudnymi i złożonymi wadami serca, które wówczas nie były wykonywane w kraju lub których ryzyko było bardzo duże, nie przypuszczałem, że nabierze on takiego rozmachu i będzie trwał tak długo - mówi prof. Marian Zembala, inicjator projektu, odpowiedzialny także  za jego realizację po stronie holenderskiej.

Liderami projektu po stronie polskiej byli profesorowie: Maria Hofman, Witold Rużyłło, Grażyna Brzezińska, Krystyna Kubicka i wielu innych. Trzeba pamiętać także o wsparciu, którego udzielili programowi Ks. Kardynał Prymas Józef Glemp i Ks. Kardynał Franciszek Macharski, który osobiście odwiedzał dzieci podczas leczenia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH