PAP/Rynek Zdrowia | 14-05-2017 10:20

Dwójka z nowych Kawalerów Orderu Uśmiechu to osoby działające na rzecz chorych

Ewa Gorzelak, aktorka zaangażowana w działania fundacji "Nasze dzieci" przy Klinice Onkologii w Centrum Zdrowia Dziecka oraz Małgorzata Maćkowiak, założycielka Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Fenyloketonurię i Choroby Rzadkie "Ars Vivendi" znalazły się wśród nowych Kawalerów Orderu Uśmiechu.

Order Uśmiechu trafił m.in. do Ewy Gorzelak, aktorki zaangażowanej w działania fundacji "Nasze dzieci" przy Klinice Onkologii w Centrum Zdrowia Dziecka. Fot. Archiwum

Order Uśmiechu przyznawany jest od 1968 r. Z wnioskiem mogą występować tylko osoby do 18. roku życia. Kapituła zbiera się dwa razy do roku, wiosną i jesienią. Na każdym posiedzeniu przyznaje kilka lub kilkanaście odznaczeń. Rocznie otrzymuje kilkaset do tysiąca wniosków. Obradom Międzynarodowej Kapituły od 2007 roku przewodniczy Kanclerz Marek Michalak, obecny Rzecznik Praw Dziecka.

Jak poinformowała sekretarz Kapituły Barbara Kolago, podczas wiosennego posiedzenia Kapituła przyznała sześć odznaczeń. Order Uśmiechu trafi m.in. Ewy Gorzelak - aktorkę, zaangażowanej w działania fundacji "Nasze dzieci" przy Klinice Onkologii w Centrum Zdrowia Dziecka.

Fundacja m.in. pomaga dzieciom zmagającym się z chorobą nowotworową i ich rodzinom (również finansowo), dąży do poprawy warunków pobytu rodziców na oddziale, stara się też umilać małym pacjentom pobyt w szpitalu, np. poprzez spotkania z aktorami, sportowcami i podróżnikami oraz różnego rodzaju imprez

Order Uśmiechu otrzyma także Małgorzata Maćkowiak z Raszyna, która założyła w 2000 roku Polskie Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Fenyloketonurię i Choroby Rzadkie "Ars Vivendi". Dla podopiecznych i ich rodzin organizuje wyjazdy edukacyjno-integracyjne, gdzie chorzy mogą wymieniać się swoimi doświadczeniami i wzajemnie się wspierać.

Przez blisko 50 lat Order Uśmiechu przyznano ponad tysiącu osobom. Kawalerem z legitymacją nr 1 był prof. Wiktor Dega, światowej sławy chirurg ortopeda z Poznania, rzecznik upowszechnienia szkół integracyjnych. W czasie dekoracji był pasowany czerwoną różą i musiał z uśmiechem wypić puchar kwaśnego soku z cytryny. Ta ceremonia obowiązuje do dziś.

Do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu należą m.in. papież Franciszek, Dalajlama XIV, królowa Szwecji Sylwia, księżna Sarah Ferguson, św. Matka Teresa z Kalkuty, ks. Jan Twardowski, Jacek Kuroń, Irena Sendlerowa, Anna Dymna, prof. Zbigniew Religa. Orderem odznaczono również św. Jana Pawła II. Papież odebrał Order, choć z zasady nie przyjmował żadnych odznaczeń. Był 267 kawalerem, na wniosek niewidomych dzieci z Krakowa i Lasek. Wniosek został napisany alfabetem Braille'a.