Duda do uczestników Gali Integracji: jesteście przykładem i wielką wartością Osoby z niepełnosprawnością dzięki swojej determinacji, kreatywności i wielkim dokonaniom, mają znaczący udział w sukcesie Polski i naszych cywilizacyjnych osiągnięciach - podkreślił prezydent Andrzej Duda. Fot. Fotolia

Siła i konsekwencja osób z niepełnosprawnościami w pokonywaniu codziennych trudności są dla nas przykładem i wielką wartością - napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników 22. Wielkiej Gali Integracji, która w sobotę (18 listopada) odbyła się w Warszawie.

Wielka Gala Integracji to coroczne święto osób z niepełnosprawnościami, organizowane z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Prezydent objął patronat honorowy nad tegoroczną galą.

"Państwa siła i konsekwencja w pokonywaniu codziennych trudności są dla nas przykładem i wielką wartością. Osoby z niepełnosprawnością dzięki swojej determinacji, kreatywności i wielkim dokonaniom, mają znaczący udział w sukcesie Polski i naszych cywilizacyjnych osiągnięciach" - napisał prezydent.

Przypomniał, że liczba osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami stanowi ponad 12 proc. ludności Polski.

"Wiele z tych osób, dzięki ułatwiającym życie nowym technologiom i rozwiązaniom technicznym, mogłoby lepiej wykorzystywać swoje talenty, umiejętności, zdobytą wiedzę, zyskując przy tym poczucie samodzielności i niezależności" - zaznaczył Duda.

Jak podkreślił, Polska dąży do tego, aby osoby z niepełnosprawnością mogły "jak najpełniej włączać się do życia społecznego i gospodarczego, ponieważ reprezentują ogromny potencjał".

Pełniąca obowiązki prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Dorota Habich przypomniała, że PFRON wspiera zatrudnienie osób niepełnosprawnych przez finansowanie ponad 260 tys. miejsc pracy.

- Cieszymy się, że zatrudnienie na otwartym rynku pracy rośnie w szybszym tempie niż na rynku chronionym. Oznacza to, że następuje integracja oraz włączenie pracowników i osób z niepełnosprawnościami w społeczeństwo - powiedziała Habich.

Podczas gali przyznano Medale Przyjaciel Integracji, wręczane od 1997 r. osobom oraz instytucjom, które działają na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością nie z formalnego obowiązku, lecz z chęci budowania społecznej integracji.

Rozstrzygnięto również konkursy Warszawska Inwestycja Bez Barier, Aplikacje bez barier oraz Serwis www bez barier, organizowane w ramach Projektu "Warszawa bez barier", wspólnie z Miastem Stołecznym Warszawa.W tym roku Medalem Przyjaciel Integracji wyróżniono PKP Intercity - za "świadome i skuteczne działania", które umożliwiają osobom z niepełnosprawnością coraz bardziej swobodne przemieszczanie się.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH