Dom Lekarza Seniora w Warszawie - czy przetrwa po restrukturyzacji?

Nie ma żadnych planów w resorcie dotyczących likwidacji Domu Lekarza Seniora - zapewnia redakcję Rynku Zdrowia Krzysztof Bąk, rzecznik resortu zdrowia. Nadal brak jednak konkretnej odpowiedzi na pytanie czego ma dotyczyć i w jakiej formie zostanie przeprowadzona restrukturyzacja placówki i jak zostaną zabezpieczone interesy pensjonariuszy DLS.

Takie pytanie przedstawiciele środowiska lekarskiego zadali w wystosowanym pod koniec września liście otwartym do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Na 2 października przewidziano zwołanie Rady Społecznej DLS. Termin posiedzenia został jednak przesunięty na 7 października. Zaiteresowani spodziewają się, że w trakcie posiedzenia padną ze strony resortu słowa wyjaśnienia dotyczące przyszłości placówki.

Pod listem otwartym do ministra podpisali się prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie Mieczysław Szatanek, prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego Jerzy Woy-Wojciechowski (współtwórca DLS) oraz prezes Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego Jerzy Jurkiewicz, którzy wyrażają w nim swoje zaniepokojenie atmosferą wokół DLS i nadzieję, że pogłoski o planowanej likwidacji Domu zostaną przez ministra zdrowia zdementowane.

Dla samotnych lekarzy-seniorów
Dzisiaj w Domu Lekarza Seniora im. dr Kazimierza Fritza przebywa łącznie 85 pensjonariuszy, w tym 72 kobiety oraz 13 mężczyzn. Seniorów mających powyżej 80 lat jest 72. Tyle samo jest osób chodzących, 11 leżących, a poruszających się przy pomocy sprzętu rehabilitacyjnego - 24.

Plan ministerialnych wydatków na 2013 rok w DLS wynosi 3 mln 48 tys. zł. Na tę kwotę składają się środki ujęte w ustawie budżetowej na 2013 rok oraz środki z rezerwy celowej. Częściowo koszty pobytu w DLS pokrywają też sami pensjonariusze ze swoich emerytur czy rent (zgodnie z obowiązującymi przepisami).

Jak wyjaśnia Krzysztof Bąk, rzecznik resortu zdrowia, celem DLS jest zapewnienie stacjonarnej opieki długoterminowej osobom niewymagającym hospitalizacji.

- DLS jest przeznaczony dla osób posiadających kwalifikacje do wykonywania zawodów medycznych nabyte w systemie szkolnictwa wyższego, przy czym pierwszeństwo pobytu przyznaje się lekarzom. W szczególnie uzasadnionych przypadkach możliwe jest przyjęcie do DLS małżonka takiej osoby - informuje Bąk.

Restrukturyzacja, czyli co?
Wątpliwości co do przyszłych losów DLS wzbudziły działania resortu polegające na odwołaniu 29 sierpnia br. z funkcji dyrektora dr Andrzeja Morlińskiego, którego praca, co potwierdza wielu rozmówców, obiektywnie była bardzo dobrze oceniana. Za jego rządów powołana do życia została rada mieszkańców DLS, przeprowadzono szereg niezbędnych remontów i modernizacji budynku pamiętającego jeszcze lata 50-te (budynek typu Lipsk). W tym czasie zadbano także o opiekę zdrowotną pensjonariuszy, zapewniając im na miejscu pomoc internisty, kardiologa, fizjoterapeuty, psychologa i psychiatry.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH