Do Poznania przyjedzie kontrowersyjna wystawa ciał poddanych plastynacji Na wystawie prezentowane są autentyczne ludzkie ciała i narządy poddane plastynacji stworzonej przez dr Gunthera von Hagensa. Źródło: strona internetowa wystawy Body Worlds

Wystawa prezentująca autentyczne ludzkie ciała i instalacje multimedialne pokazujące ludzki organizm zostanie otwarta 24 października w Poznaniu. Na całym świecie ekspozycję zobaczyło już ponad 45 mln zwiedzających.

- Ekspozycja Body Worlds - Vital pokazuje, jak działa ludzkie ciało, gdy jest zdrowe i bada sposoby zwalczania zagrażających życiu chorób. Umożliwia odwiedzającym odkrywanie ludzkiej anatomii, fizjologii i zdrowia poprzez serie plastynatów całego ciała, poszczególnych narządów i przeźroczystych plastrów ciała, które dają kompletny obraz sposobu działania ciała człowieka - mówi rzeczniczka prasowa wystawy Ewa Król-Bednarczyk.

- Na ekspozycji przedstawiono obok siebie narządy zdrowe i chore, dzięki czemu odwiedzający widzą, jak styl życia może wpłynąć na organizm, np. jak palenie wpływa na płuca. Wystawa inspiruje ludzi w każdym wieku do dbania o siebie - dodała.

Podkreśliła też, że pełni ona rolę m.in. edukacyjną i jest niezwykle pomocna np. studentom medycyny w nauce anatomii.

Wystawa wzbudza ogromne zainteresowanie na całym świecie. W Europie, Azji, Afryce Południowej i Ameryce zobaczyło ja dotychczas ponad 45 mln zwiedzających. Mimo wielkiej popularności ekspozycja wzbudza jednak równie dużo kontrowersji. Na wystawie prezentowane są bowiem autentyczne ludzkie ciała i narządy poddane plastynacji stworzonej przez dr Gunthera von Hagensa.

Pierwszy etap tego procesu polega na zatrzymaniu rozkładu poprzez wprowadzenie do ciała formaliny przez tętnice. Formalina zabija wszystkie bakterie i chemicznie zatrzymuje rozkład tkanek. Za pomocą narzędzi do preparowania (pinceta, skalpel oraz nożyczki) usuwa się skórę, tkankę tłuszczową i łączną, aby odsłonić poszczególne struktury anatomiczne. Następnie z organizmu ściąga się wodę i usuwa tłuszcze rozpuszczalne "poprzez umieszczenie ciała w rozpuszczalniku (np. w acetonie)". Kolejnym etapem jest impregnacja próżniowa, po niej, ciało umieszcza się w odpowiedniej pozie. Ostatnim etapem jest utwardzanie. Preparowanie i plastynacja całego ciała trwa zazwyczaj około roku.

Jak tłumaczyła Król-Bednarczyk, "twórca używa wyłącznie ciał, które zostały za życia dobrowolnie przekazane przez dawcę".

"Poprzez plastynację ciało po śmierci człowieka może zostać przekształcone w niesamowity anatomiczny wzorzec, dając możliwość widzom zobaczenia ludzkiego ciała, jakiego nigdy przedtem nie widzieli. (…) Przejrzyste plastry plastynatów ukazują budowę wewnętrzną ciała i odzwierciedlają dokładne położenie organów względem siebie" - informują organizatorzy wystawy.

Wystawa Body Worlds - Vital będzie czynna w poznańskiej Galerii Pestka do 21 stycznia 2018 roku. 

PAP - Anna Jowsa

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH