Dentobus przyjedzie do dzieci z miasteczek i wsi

91,8 proc. 15-latków i 79,9 proc. 5-latków ma zaawansowaną próchnicę zębów - wynika ze statystyk Ministerstwa Zdrowia. Pomóc ma być mobilny gabinet dentystyczny. We wtorek (4 września) Fundacja Wiewiórki Julii rozpoczęła zbiórkę funduszy na jego zakup i wyposażenie.

- Nie jest dobrze i tutaj trzeba bić na alarm - powiedział Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak w Warszawie na konferencji prasowej inaugurującej program profilaktyczny. 

Sadri Rayad, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii stwierdził, że problem próchnicy plasuje Polskę na poziomie takich krajów jak Wietnam czy Bośnia i Hercegowina. 

Fundacja Wiewiórki Julii zamierza dotrzeć do dzieci z małych miejscowości "dentobusem", specjalnie wyposażonym gabinetem stomatologicznym na kółkach. "Dentobus Wiewiórki Julii" ma dotrzeć do tych miejsc w Polsce, w których opieka dentystyczna jest bardzo słaba i prawie nieosiągalna. Fundacja rozpoczęła zbiórkę środków na zakup i wyposażenie pierwszego dentobusu, którego przewidywana cena waha się między 1,5-2 mln złotych. 

Fundacja Wiewiórki Julii (wcześniej Villa Nova Dzieciom) została powołana przez dr Dżuliettę Kiworkową w 2005 roku jako pierwsza w Polsce organizacja zapewniająca bezpłatną opiekę dentystyczną dzieci i młodzieży, a także oferująca regularne konsultacje i przeglądy. Na początku swojej działalności fundacja pomagała podopiecznym domów dziecka oraz placówek socjalnych w Warszawie i jej okolicach. Ze względu na wzrastającą liczbę zgłoszeń pochodzących również z mniejszych miejscowości wojewódzkich fundacja postanowiła rozszerzyć działalność. 

- Myślę, że taki dentobus niedługo zacznie jeździć po polskich drogach i liczymy na to, że zaczniemy nasze działania od najmniejszych miasteczek i wiosek, tam gdzie dostęp do opieki dentystycznej jest najtrudniejszy - powiedziała wiceprezes Fundacji Wiewiórki Julii, dr Emma Kiworkowa. 

Do momentu zebrania środków na zakup i wyposażenie dentobusu grupa stomatologów będzie jeździła po Polsce odwiedzając zgłoszone do projektu placówki, takie jak szkoły czy domy dziecka w ramach akcji "Podróże Julii". Dzięki temu powstanie wstępna karta medyczna dzieci oraz mapa miejscowości, które wezmą udział w programie "Dentobus Wiewiórki Julii". 

- Bardzo mnie to cieszy, że taki pilotażowy projekt powstaje i że będzie nie tylko zbierał informacje, ale pokazywał, że w ten sposób możemy dojechać tam, gdzie do tej pory nikt nie docierał - powiedział Rzecznik Praw Dziecka. 

Do projektu włączyła się również Spółka Tramwaje Warszawskie oraz Polskie Towarzystwo Studentów Stomatologii, które jest pomysłodawcą akcji "Tramwaje Zdrowego Uśmiechu". 12 września w Warszawie na terenie zajezdni na Woli dzieci będą mogły bezpłatnie się zbadać i nauczyć prawidłowej higieny jamy ustnej. 15 września na ulicach Warszawy pojawi się specjalny tramwaj Wiewiórki Julii oferujący bezpłatne porady stomatologiczne. 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH