Dziennik Zachodni, EM/Rynek Zdrowia | 27-10-2008 13:23

Czy żółtaczka z Czech przejdzie przez Bramę Cieszyńską?

Cieszyński sanepid ostrzegaja: w Czechach nastąpił wzrost zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A, zwane chorobą brudnych rąk. Na żółtaczkę choruje już kilkudziesięciu mieszkańców graniczących ze Śląskiem rejonów! Jeśli podróżujesz przez Czechy, przestrzegaj zasad higieny!

W przylegającym do nas województwie morawsko-śląskim zachorowało 50 osób. Najwięcej w powiecie Frydek-Mistek (38 osób). W powiecie Karwina zarejestrowano dwa przypadki,  m.in. w Boguminie zachorowała pracownica cukierni. Chorują głównie dorośli, dzieci tylko sporadycznie.

- Trudno powiedzieć, że jest zagrożenie. Jednak istnieje prawdopodobieństwo przeniesienia choroby przez granicę, bo w powiecie cieszyńskim ten ruch przygraniczny jest bardzo duży. W Republice Czeskiej jest wzrost zachorowań, jeszcze nie epidemia, ale my już uczulamy naszych mieszkańców żeby uważali i zachowali wzmożoną higienę. Nie ma więc powodów do paniki, ale już do wzmożonej czujności – powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl Teresa Wałga, dyrektor Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Cieszynie.

Władze sanitarne ostrzegają: w Czechach nastąpił wzrost zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A, zwane chorobą brudnych rąk. Na żółtaczkę choruje już kilkudziesięciu mieszkańców graniczących ze Śląskiem rejonów! Sanepid przestrzega, by podróżując przez Czechy restrykcyjnie przestrzegać zasad higieny. W powiecie cieszyńskim żółtaczka jeszcze się nie pojawiła, ale trzeba dmuchać na zimne. Dlatego sanepid namawia mieszkańców i turystów do m.in. mycia owoców i rąk, spożywania wody tylko z bezpiecznego źródła.

Wirusy nie znają granic i łatwo się rozprzestrzeniają. Obecna epidemia rozpoczęła się w Pradze, początek wzięła od narkomanów i została przeniesiona na pozostałych mieszkańców. Czechy i Słowacja od wielu lat mają problemy ze wzrostem zachorowań na żółtaczkę, która zwykle rozwija się w środowiskach romskich. W Czechach mniejszość ta liczy aż 300 tysięcy osób. Od 1997 r. zarejestrowano na Śląsku Cieszyńskim 11 przypadków WZW A. Ostatnio, czyli w 2006 r., do zakażenia dwóch osób doszło najprawdopodobniej podczas spożywania nieumytych owoców kupionych na targowisku.