Czy uczniowie z dyskalkulią powinni zdawać maturę z matematyki? Fot. Archiwum RZ

Wymóg zdania matury z matematyki przez osoby "z głęboką dyskalkulią" może być niezgodny z konstytucją - ocenia Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Fundacja zwróciła się do Rzecznik Praw Obywatelskich o wystąpienie w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego.

Jak pisze fundacja w swoim wystąpieniu do RPO Ireny Lipowicz, "wymóg zdania egzaminu maturalnego z matematyki przez osobę z niepełnosprawnością, której niepełnosprawność uniemożliwia zdanie tego egzaminu, w sytuacji, gdy osoba ta jest w stanie zdać pozostałe obowiązkowe egzaminy, należy postrzegać jako nieuzasadnione i dyskryminujące ograniczenie możliwości korzystania z prawa do nauki z uwagi na niepełnosprawność".

Fundacja podkreśla, że zaburzenia w zakresie myślenia matematycznego, które występują u niektórych osób, nie uniemożliwiają w rzeczywistości podjęcia studiów wyższych tym osobom na kierunkach niezwiązanych bezpośrednio z matematyką.

W tej chwili, żeby otrzymać świadectwo, maturzyści muszą zdać wszystkie obowiązkowe przedmioty na co najmniej 30 proc. pkt oraz przystąpić do części pisemnej egzaminu z przynajmniej jednego przedmiotu dodatkowego. Pisemny egzamin z matematyki dołączył do grupy obowiązkowych egzaminów po 25-letniej przerwie w 2010 r.

Wniosek fundacji jest obecnie analizowany przez biuro rzecznika.

Więcej: www.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH