Częstochowa: uruchomiono przedszkole dla dzieci z autyzmem

Publiczne przedszkole dla dzieci z autyzmem i pokrewnymi zaburzeniami otwarto w Częstochowie przy zespole szkół specjalnych - poinformowało w poniedziałek (2 września) biuro prasowe Urzędu Miasta w Częstochowie. Powstały trzy grupy liczące po czworo dzieci.

Nowa placówka została uruchomiona jako Przedszkole Specjalne nr 24 przy Zespole Szkół Specjalnych nr 23 im. Janusza Korczaka w Częstochowie. - Przedszkole zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w wymiarze pięciu godzin dziennie od poniedziałku do piątku - poinformował Urząd Miasta w Częstochowie.

Zespół Szkół Specjalnych nr 23 - jak informuje częstochowski urząd - jest placówką, która od dziesięciu lat organizuje wsparcie dla małych dzieci z autyzmem w ramach "Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka".

W poniedziałek otwarto trzy oddziały dla dzieci z autyzmem i pokrewnymi zaburzeniami. W każdym z nich, pod opieką nauczycieli-specjalistów jest maksymalnie czworo dzieci. Przewidziano szereg zajęć dodatkowych, w tym m.in. zajęcia integracji sensorycznej, zajęcia ruchu rozwijającego według Weroniki Sherborne (ćwiczenia wspomagające rozwój dziecka), zajęcia usprawniające, rytmiczno-muzyczne, logopedyczne i dogoterapia.

O powstaniu przedszkola radni Częstochowy zdecydowali w maju. Uzasadniano wówczas, że utworzenie przedszkola zapewni ciągłość edukacyjną dla dzieci z autyzmem i niepełnosprawnością sprzężoną od szkoły podstawowej, poprzez gimnazjum, do szkoły przysposabiającej do pracy.

Grupy dla dzieci autystycznych powstają również w chorzowskich przedszkolach. - Tworzymy je w zależności od potrzeb i zgłoszeń rodziców. W tym roku, w oddziałach stworzonych dla dzieci autystycznych oraz jednym oddziale integracyjnym mamy łącznie 35 dzieci. Dodatkowo od września troje młodych osób w wieku od 16 do 18 lat rozpoczęło naukę w zawodach kucharz, cukiernik i ślusarz w zespole szkół specjalnych - powiedział rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Chorzowie Krzysztof Karaś.

Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych, oprócz nowotworów, cukrzycy i AIDS. Prowadzone na świecie badania wskazują, że stale wzrasta odsetek dzieci z autyzmem wśród rodzących się dzieci. Szacuje się, że w Polsce (według informacji Ministerstwa Zdrowia pochodzących z 2011r.) na 10 tys. narodzin przypada 20 dzieci dotkniętych autyzmem. Z licznych badań wynika również, że w krajach o zaawansowanym poziomie rozwoju cywilizacyjnego, autyzm staje się najczęstszą przyczyną niepełnosprawności u dzieci.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH