Pielgrzymka osób jąkających się i z wadami wymowy przybyła w sobotę (3 listopada) na Jasną Górę w Częstochowie. Specjaliści szacują, że jąka się 5 proc. dzieci i 1 proc. dorosłych. To istotny problem społeczny, na co wskazuje już sam fakt organizowania pielgrzymek dla osób jąkających się, które w ten sposób poszukują wsparcia w terapii.

W kaplicy Matki Bożej uczestnicy pielgrzymki wzięli udział w mszy świętej w intencji osób jąkających się, ich rodzin i bliskich, których wsparcie jest niezwykle istotne w terapii.

Ks. Jacek Szypkowski z Częstochowy był pacjentem terapii leczenia jąkania ponad 3 lata. 

- Jąkałem się bardzo poważnie. Każde słowo to był dla mnie potworny ciężar, cierpienie, bo miałem blok całego ciała. Nie potrafiłem mówić, nie mogłem zostać księdzem przez taką straszną wadę. A teraz jestem księdzem już 9 miesięcy, jestem naprawdę szczęśliwy. To jest wspaniałe, że mogę mówić i wyrażać siebie w sposób naturalny - wyznał duchowny.

- Można mówić o osobowości osoby jąkającej się, ponieważ to nie tylko się przekłada na mówienie, ale również na sposób ruszania, myślenia, działania - bo wszystko, co ta osoba robi i jak myśli, jest związane zawsze z jąkaniem - wyjaśniła neurologopeda Ewa Galewska.

Tłumczyła: - Jąkanie jakby idzie przed tą osobą. Ona zanim coś kupi, zanim załatwi, zawsze myśli o tym, jak się nie jąkać. Nawet wtedy, kiedy przepracuje to sobie i się nie zająknie, to zawsze czuje się jąkającą, czyli zawsze myśli, jak zamienić szyk zdania, żeby tego nikt nie zauważył -

W Polsce problem dotyka ponad 500 tys. osób. Jąkanie się negatywnie wpływa na funkcjonowanie dziecka od najmłodszych lat i ma swoje długofalowe i społeczne konsekwencje. Uczniowie z zaburzeniami mowy mają ograniczone kontakty rówieśnicze w szkole i poza nią. Często doświadczają przejawów dokuczania.

Wielu jąkających się nie może wydobyć z siebie dźwięku nawet w prostych sytuacjach społecznych. Bywają postrzegani jako małomówni lub nieśmiali. Dlatego - jak podkreślają eksperci - warto spróbować terapii. Według nich, kluczowe są cierpliwość, akceptacja i zrozumienie otoczenia, zarówno w domu, jak i w szkole czy przedszkolu.

Po mszy świętej pielgrzymi spotkali się w Domu Pielgrzyma, gdzie można było skorzystać z bezpłatnej konsultacji logopedycznej dla osób jąkających się. Uczestnicy wysłuchali też wykładu Ewy Galewskiej pt. "Jąkanie - natura i terapia".

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH