Częstochowa: pielgrzymka hospicjów

Pielęgniarki, lekarze, wolontariusze i inne osoby pomagające osobom terminalnie chorym uczestniczyły w II Pielgrzymce Hospicjów Polskich na Jasną Górę.

–  W hospicjach można pracować tylko w duchu pokory i miłości podkreślił metropolita częstochowski arcybiskup Stanisław Nowak, który przewodniczył mszy rozpoczynającej pielgrzymkę, odprawionej w Kaplicy Matki Bożej.

Arcybiskup przypomniał, że ludzie pracujący w hospicjach poświęcają się tym, którzy zbliżają się z pełną świadomością do tego, co musi przyjść, a czego przyjęcie nie jest łatwe.

– Ci chorzy są często bardzo samotni i naprawdę potrzebują bliskości człowieka, człowieka z wyobraźnią miłosierdzia i z dobrym sercem, ze zrozumieniem i gotowością fachowej pomocy – powiedział hierarcha.

Osoby pomagające terminalnie chorym pielęgniarki, lekarze, fizjoterapeuci, psycholodzy, pracownicy socjalni i wolontariusze przyjechali do Częstochowy już w piątek (28 stycznia). Tego dnia rozpoczęła się 15. Jasnogórska Konferencja Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych.

Jej uczestnicy dzielili się wiedzą i doświadczeniem z zakresu niesienia pomocy terminalnie chorym. Tradycyjnie został przygotowany cykl wykładów dotyczących opieki paliatywnej.

– W tej chwili pacjent nie ma prawa cierpieć, jest tyle leków, które niwelują ból, które pomagają pacjentowi lepiej, godniej przejść przez tę ostatnią drogę. Bardzo dobrze się dzieje, że jest taki rozwój opieki paliatywnej, ponieważ jest zdecydowanie lepsza jakość życia tych pacjentów w chwili obecnej – powiedziała, cytowana przez biuro prasowe Jasnej Góry, Alicja Graczyk, kierownik Hospicjum Domowego i pielęgniarka Oddziału Medycyny Paliatywnej w Pile.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH