Częstochowa: aż 15 proc. mieszkańców to osoby niepełnosprawne

W Częstochowie (Śląskie) wzrasta liczba mieszkańców z niepełnosprawnością, obecnie stanowią 15,18 proc. ogółu - informuje urząd miasta i zapowiada wdrażanie programu, który ma ułatwić niepełnosprawnym m.in. dostęp do służby zdrowia oraz znalezienie pracy.

Częstochowa ma ok. 234 tys. mieszkańców.

- Według danych Narodowego Spisu Powszechnego z 2002 roku w Częstochowie mieszkało 31 tys. osób niepełnosprawnych, obecnie jest to ponad 35 tys. To jest bardzo dużo - powiedziała pełnomocnik prezydenta miasta Częstochowa ds. osób niepełnosprawnych Jolanta Sulema.

Program "Częstochowa niepełnosprawnym" na lata 2014-2020 ruszy za kilka tygodni. Jego celem jest zapewnienie mieszkańcom z niepełnosprawnością pełnego uczestnictwa w życiu kulturalnym, społecznym, a także dostępu do informacji, edukacji, rynku pracy i służby zdrowia.

Jak powiedziała Sulema, w każdej z tych sfer można jeszcze wiele poprawić. - Nadal część obiektów kulturalnych w Częstochowie nie jest dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych - dodała.

Jednym z celów będzie też zapewnienie osobom z niepełnosprawnością dostępu do usług medycznych, rehabilitacyjnych oraz opiekuńczych, bo - jak podkreśla pełnomocnik - np. na zabiegi rehabilitacyjne czeka się obecnie od pół roku do roku.

W ramach programu stworzony zostanie również system wymiany informacji pomiędzy instytucjami rynku pracy, pomocy społecznej, szkołami i placówkami oświatowymi oraz organizacjami pozarządowymi.

Program ma też promować nowe formy pracy dla osób z niepełnosprawnością w tym m.in. telepracę i e-pracę; osoby niepełnosprawne poszukujące pracy będą mogły też uzyskać jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Jak wynika z Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku, na który powołuje się Urząd Miasta w Częstochowie, liczba osób z niepełnosprawnością w kraju wyniosła ok. 4,7 mln co stanowi 12,2 proc. wobec 14,3 proc. w 2002 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH