Czerwony Krzyż przeciw przemocy wobec personelu medycznego

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża potępił w środę (10 sierpnia) przemoc wobec personelu medycznego pracującego w strefach konfliktów zbrojnych.

"Przemoc ta pozbawia miliony ludzi opieki medycznej w chwili, kiedy jest ona najbardziej potrzebna" - napisano w raporcie MKCK.

Dyrektor generalny MKCK Yves Daccord podkreślił na konferencji prasowej w Genewie, że przemoc dotykająca pracowników ochrony zdrowia w rejonach konfliktów jest jednym z najpilniejszych wyzwań humanitarnych dzisiaj, a jednak niezauważanym.

Dodał, że przemoc wobec struktur medycznych i personelu ochrony zdrowia nie ustaje. - Jest to kwestia życia lub śmierci - oświadczył Daccord, gdyż ludzkie koszty, które przemoc ta generuje, są kolosalne.

Z raportu MKCK wynika, że często ranni cywile umierają wskutek obrażeń, ponieważ nie otrzymują na czas pomocy medycznej.

Z kolei chirurg Robin Coupland, który przez siedem lat pracował jako przedstawiciel Czerwonego Krzyża w krajach ogarniętych wojną, ocenia, że można byłoby ocalić od śmierci miliony ludzkich istnień, gdyby powszechniej szanowano pracowników ochrony zdrowia.

Lekarz, który kierował badaniami w 16 krajach, ocenia, że najbardziej szokujące jest to, że wielka liczba osób rannych w wybuchach bomb przydrożnych lub podczas ostrzału umiera, ponieważ karetki pogotowia nie mogą dojechać z pomocą, albo personel medyczny nie może pełnić swoich obowiązków, gdyż szpitale są celem ataków.

Raport MKCK zwraca uwagę zwłaszcza na śmierć w 2009 roku w wybuchu bomby w Mogadiszu ponad 20 osób, w większości studentów i absolwentów medycyny. Atak ten pociągnął za sobą nie tylko przedwczesną śmierć młodych lekarzy, ale również pozbawił kilkadziesiąt tysięcy ludzi możliwości otrzymania opieki zdrowotnej w kolejnych latach - ocenił doktor Coupland.

Dokument MKCK przypomina też sprawę ostrzeliwanych na Sri Lance i w Somalii szpitali, karetek pogotowia w Libii, członków personelu medycznego zabitych w Kolumbii i rannych przetrzymywanych godzinami w kolejkach pojazdów na punktach kontrolnych w Afganistanie.

MKCK zaapelował o "poszanowanie prawa i podjęcie stosownych działań przez państwa, siły zbrojne i podmioty niepaństwowe".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH