Coraz więcej niepełnosprawnych ma pracę

W 2009 roku zatrudnionych było 247 tys. osób niepełnosprawnych, o 21 proc. więcej niż rok wcześniej. Przybyło także warsztatów terapii zajęciowej, pojawiły się możliwości udziału niepełnosprawnych w szkoleniach i podnoszeniu kwalifikacji.

Informację na temat realizacji Karty Osób Niepełnosprawnych w roku 2009 przedstawił w Sejmie pełnomocnik rządu ds. niepełnosprawnych Jarosław Duda. Jak powiedział, między 2008 a 2009 rokiem 25 tys. osób niepełnosprawnych podjęło pracę na chronionym rynku pracy, a 19 tys. na otwartym rynku pracy. Stanowi to odpowiednio wzrost o 15,3 proc. i 48,6 proc.

Z przedstawionych danych wynika, że w 2009 roku zatrudnionych było 21,4 proc. niepełnosprawnych. Duda zaznaczył, że wzrost zatrudnienia niepełnosprawnych o 68 tys. w ciągu ostatnich dwóch lat oznaczał większe wydatki na dofinansowanie do zatrudnienia, a w związku z tym ograniczenie dofinansowania dla samorządów m.in. na likwidację barier i turnusy rehabilitacyjne.

Podkreślił, że w administracji rządowej wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych wynosi 1,3 proc. (zgodnie z ustawą o zatrudnieniu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych powinno to być 6 proc.). Zaznaczył, że w 2009 roku wiele organizacji, działających na rzecz niepełnosprawnych, otrzymało 1 proc. podatku.

Stefan Strzałkowski (PiS) przypomniał, że wśród niepełnosprawnych 27,2 proc. miało znaczny stopień niepełnosprawności, 38,4 proc. – umiarkowany i 34,4 proc. – lekki. W ostatnich latach – jak powiedział – zwiększa się liczba osób ze stopniem znacznym i umiarkowanym, a spada – liczba osób posiadających orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności.

Tadeusz Tomaszewski (SLD) wskazywał na utrudnienia wobec niepełnosprawnych w dostępie do ochrony zdrowia. Podkreślał, że przeznaczają oni trzykrotnie więcej pieniędzy na lekarstwa. 

Według danych GUS jest 3,5 mln osób niepełnosprawnych w wieku 15 lat i więcej. 2,1 mln z nich jest w wieku aktywności zawodowej. Najczęstszymi przyczynami niepełnosprawności są: choroby układu krążenia, choroby narządu ruchu i wzroku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH