
90 proc. Polaków podczas jazdy samochodem osobowym zapina pasy bezpieczeństwa - wynika z badań przeprowadzonych w 2014 r. na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. To o 10 punktów procentowych więcej niż rok wcześniej.
To, jak Polacy korzystają z urządzeń poprawiających bezpieczeństwo w autach, zbadali specjaliści z Instytutu Transportu Samochodowego we współpracy z jedną z firm konsultingowych. W 86 punktach pomiarowych na terenie 16 województw, od 15 września do 7 listopada 2014 r., sprawdzili ponad 100 tys. aut i ich pasażerów.
W 2014 r. wskaźnik stosowania pasów bezpieczeństwa w samochodach osobowych wyniósł 90 proc. i był o 10 punktów proc. wyższy niż w 2013 r. i o 16 punktów proc. wyższy niż w 2008 r.
Zapięte pasy bezpieczeństwa miało 93 proc. kierujących, 94 proc. pasażerów z przodu oraz 71 proc. pasażerów z tyłu. Nieco częściej pasy stosowały kobiety niż mężczyźni (94 proc. w porównaniu do 92 proc.). Najczęściej pasy zapinały osoby w wieku 25-60 lat, najrzadziej zapięte były dzieci w wieku do 17 lat.
Najczęściej pasy bezpieczeństwa stosowali kierujący i pasażerowie samochodów osobowych na drogach o podwyższonym standardzie, a więc na drogach ekspresowych i autostradach. Na drogach krajowych i w stolicach województw pasy stosowano dużo częściej niż na drogach powiatowych (93 proc. w porównaniu do 86 proc.). Nie zanotowano istotnych różnic pomiędzy obszarem zabudowanym i niezabudowanym - podkreślono w badaniu.
Najczęściej pasy zapinają mieszkańcy północno-zachodniej Polski, a najrzadziej regionów południowo-wschodnich. Najczęściej pasy bezpieczeństwa zapinają mieszkańcy w województwach: lubuskim, łódzkim, opolskim i warmińsko-mazurskim (98 proc.). Najniższy wskaźnik zanotowano w województwach: lubelskim (83 proc.), podkarpackim (86 proc.) oraz podlaskim (87 proc.).
Nieco lepsze wskaźniki zanotowano w stolicach województw. Pasy najczęściej zapinali mieszkańcy Olsztyna, Zielonej Góry, Łodzi i Opola (98 proc.), a najrzadziej Lublina (86 proc.) oraz Rzeszowa (87 proc.).
Pasy rzadziej zapinają kierowcy i pasażerowie pojazdów innych niż samochody osobowe: samochodów dostawczych - 78 proc., samochodów ciężarowych - 72 proc.
Z badania wynika, że z każdym rokiem przybywa również małych pasażerów podróżujących w fotelikach. 89 proc. dzieci jest przewożonych w Polsce w fotelikach samochodowych lub przy użyciu innych zabezpieczeń. W porównaniu do badań z 2013 r. odsetek ten wzrósł o 4 proc.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- 14:54 Eksperci: nie widzieliśmy odry od 20 lat, nie spodziewaliśmy się jej ataku
- 14:20 Posłanka PiS o "Zatrzymaj aborcję": chore dzieci ma chronić, a zdrowe pozwala zabijać
- 14:00 62 organizacje przeciwne powołaniu prof. Chazana na konsultanta ds. ginekologii i położnictwa
- 13:40 Lubuskie kusi studentów medycyny; oferuje 2 tys. zł stypendium za...
- 13:25 Gorzów Wlkp.: rozbudowane hospicjum już po oficjalnym otwarciu
- 13:10 Francuski anatom potrafi rozpoznać przyczyny śmierci sprzed tysięcy lat
- 12:55 W kasie śląskiego oddziału NFZ brakuje pieniędzy na szpitalne kontrakty?
- 12:35 Były wiceminister zdrowia wrócił do rządu. Najchętniej pełniłby tę funkcję społecznie?
- 1 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- 2 Kluczbork: oddział wewnętrzny zagrożony - odchodzą wszyscy lekarze
- 3 Czy nowa lista refundacyjna spełni oczekiwania pacjentów onkologicznych?
- 4 Łukasz Szumowski jako minister, polityk i prywatnie
- 5 Wdrażanie nowych terapii do praktyki: koza jest, ale brakuje na sznurek
- 6 W sądzie trzeba udowodnić, że szpital nie popełnił błędu
- 7 "Stop Chazanowi": w środę i czwartek protesty przed UJK i urzędem wojewódzkim w Kielcach
- 8 X Europejski Kongres Gospodarczy: terminy sesji dotyczących sektora medycznego
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych