Chiny: w rekordowym tempie rośnie emisja dwutlenku węgla

Emitowane przez Chiny zanieczyszczenia, przenoszone z prądami powietrza nad USA, powstają bardzo często... podczas produkcji dóbr na eksport, m.in. do Stanów Zjednoczonych i Europy - zauważają naukowcy w "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Chiny (27 proc.), obok USA (14 proc.), UE (10 proc.) i Indii (6 proc.) należą do ścisłej światowej czołówki emitentów dwutlenku węgla. Tak wynika m.in. z międzynarodowego raportu Global Carbon Project, w którym wymieniono kraje mające w 2012 r. największy udział w emisjach związanych ze spalaniem paliw kopalnych.

Również w Chinach rekordowo rośnie tempo emisji (w skali ostatniego roku był to wzrost o 5,9 proc.). W przeciwieństwie do wielu krajów Zachodu, w których rekordowe emisje przypadały na czasy rewolucji przemysłowej, potężne emisje Chin są skutkiem ich obecnego szybkiego rozwoju gospodarczego.

Fatalna jakość powietrza w niektórych chińskich miastach, szczególnie w Pekinie, stała się ostatnio niechlubnym symbolem kraju, który za rozwój płaci degradacją środowiska. Ubiegłej zimy chińską stolicę przez kilka tygodni spowijał gęsty smog, a stężenie szkodliwych dla zdrowia drobnych cząstek w powietrzu chwilami 40-krotnie przekraczało limity zalecane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Ostatnio naukowcy z Uniwersytetu Kalifornii (UC) w Irvine, Uniwersytetu Pekińskiego i innych instytucji przyjrzeli się zanieczyszczeniom powietrza, w tym dwutlenkowi siarki, tlenkom azotu, tlenkowi węgla i sadzy, emitowanym z chińskich fabryk i zakładów produkcyjnych w latach 2000-2009, i niesionych przez wiatry na zachodnie wybrzeże w USA.

Jednym z większych problemów jest sadza - dość oporna wobec działania deszczu. Sadza długo utrzymuje się w powietrzu i dobrze się przemieszcza na bardzo duże odległości. Podobnie jak inne zanieczyszczenia powietrza przyczynia się do wielu problemów zdrowotnych, od astmy przez nowotwory, rozedmę płuc, inne choroby płuc oraz serca.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH