Chiny: rosną problemy z zapewnieniem opieki geriatrycznej

Chiński parlament wprowadził zmiany w przepisach prawnych, które przewidują obecnie, że dorosłe dzieci są zobowiązane "często" odwiedzać starzejących się rodziców. W przeciwnym wypadku seniorzy mają prawo pozwać wyrodne potomstwo do sądu.

Zmiany wprowadzone w regulacjach dotyczących starszych osób nie precyzują, jak często powinny mieć miejsce wspomniane wizyty. Państwowe media podały jedynie, że rodzice, którzy poczują się zaniedbywani przez dzieci, będą mogli spotkać się z nimi przed sądem.

Władze zdecydowały się na takie rozwiązanie w wyniku coraz częściej pojawiających się doniesień o ludziach starszych porzuconych lub ignorowanych przez własne dzieci.

Gwałtownie rozwijające się Chiny mają coraz większe trudności z zapewnieniem opieki nad starzejącą się populacją. Trzy dekady reform wolnorynkowych przyspieszyły rozpad tradycyjnej rodziny wielopokoleniowej, nie zapewniając jednocześnie alternatywnych rozwiązań, np. w postaci domów opieki.

Coraz większy odsetek osób starych w społeczeństwie chińskim jest spowodowany zarówno coraz dłuższym życiem - jego spodziewana długość w ciągu pięciu dekad wzrosła z 41 do 73 lat - jak i polityką planowania rodziny, która pozwala większości rodzin na tylko jedno dziecko.

Starzenie stanowi poważne wyzwanie dla stabilności społecznej i gospodarczej Chin. Ciężar wspierania coraz większej liczby seniorów spada na stosunkowo coraz mniejszą liczbę pracujących, a system zabezpieczeń socjalnych jest wciąż bardzo słaby. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH