PAP/ Rynek Zdrowia | 22-09-2008 10:28

Chiny: po wypiciu zanieczyszczonego mleka w szpitalach już 13 tysięcy dzieci

Już ponad 50 tysięcy dzieci zachorowało w Chinach po spożyciu zanieczyszczonych chemicznie produktów mlecznych. Wiele krajów wstrzymało import produktów mlecznych z Chin.

Blisko 13 tysięcy dzieci trafiło do szpitali, przy czym stan 104 pacjentów jest uważany za ciężki - podały chińskie media państwowe, powołując się na ministerstwo zdrowia.

Wcześniejsze doniesienia mówiły o 6 244 chorych dzieciach. Czworo niemowląt zmarło po wypiciu odżywki ze skażonego mleka.

Nagły wzrost liczby małych pacjentów w szpitalach to kolejna odsłona skandalu z mlekiem zanieczyszczonym melaminą. Spanikowani rodzice dosłownie oblegli chińskie placówki medyczne i domagają się odszkodowań od największego w Chinach producenta mleka w proszku - firmy Sanlu, choć to nie tylko jej produkty zawierały niebezpieczną substancję.

Melamina służy do wyrobu żywic syntetycznych. W żywności może pojawić się na przykład w wyniku migracji z opakowań impregnowanych tymi żywicami. Jest określana jako substancja niebezpieczna dla zdrowia.