Chcemy uczyć Kenijczyków jak wprowadzać telemedycynę Kierownik biura PAIH w Nairobi: Polska może być bardzo interesującym partnerem dla Kenii. FOT. miniyo73/Flickr (CC BY-SA 2.0)

Środowisko medyczne z Polski i Kenii spotka się we wtorek w Nairobi na pierwszym, bilateralnym szczycie e-zdrowia, by dyskutować na temat wprowadzania telemedycyny i e-zdrowia - poinformowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH), organizator spotkania.

"Środowisko biznesowe jest bardzo przyjazne inicjatywom takim jak telemedycyna, elektroniczna dokumentacja medyczna i szpitalne systemy informatyczne. Niemniej wdrażanie reform jest wyzwaniem ze względu na brak odpowiednich ekspertyz i narzędzi" - wskazał, cytowany w komunikacie, kierownik biura PAIH w Nairobi Michael Mazurewicz.

Jego zdaniem, Polska może być bardzo interesującym partnerem dla Kenii. Jak wskazał, Polska "sama właśnie przechodzi transformację w zakresie e-zdrowia - nie tylko na szczeblu rządowym w celu wymiany doświadczeń regulacyjnych; lecz również na poziomie stworzenia indywidualnych relacji biznesowych".

Specjalista i konsultant w dziedzinie e-zdrowia i telemedycyny w Kenii Alvin Juma, cytowany w komunikacie PAIH ocenił, że Kenia "jako wschodząca gospodarka, jest na dobrej drodze, aby stać się awangardą dla rozwoju najnowocześniejszych technologii medycznych".

"Telemedycyna jest jedną z tych technologii, które powoli, ale systematycznie penetrują lokalny rynek. Jednak wciąż mamy do czynienia ze swego rodzaju biernością dostawców w stosowaniu nowych technologii, które zostały sprawdzone i przetestowane w innych częściach świata" - zauważył Alvin Juma.

Zdaniem specjalisty, taki stan rzeczy to wynik nie tylko tradycyjnego, bezpośredniego podejścia do kontaktu z pacjentem, ale także obaw o utratę pracy. "Największym wyzwaniem jest koszt pozyskania i wdrożenia nowej technologii. Ponad 30 proc. całkowitych wydatków na zdrowie w Kenii nie jest refundowanych z budżetu państwa, a zarówno rząd, jak i pacjenci uważają, że koszt nowych technologii może przekroczyć ich możliwości finansowe" - uważa ekspert, który przyznaje jednocześnie, że polityka rządu mocno koncentruje się na wykorzystaniu potencjału e-zdrowia do poprawy jakości opieki.

Mazurewicz ocenia, że "z perspektywy regulacyjnej", szczególnie interesujące dla uczestników I Polsko-Kenijskiego Szczytu e-Zdrowia mogą być m.in. strategia e-zdrowia, nad której przyjęciem pracują polskie resorty zdrowia i cyfryzacji, platformy regionalne, e-recepta i e-skierowanie.

"Z punktu widzenia biznesowego i medycznego widzimy ogromny potencjał wykorzystania polskich technologii i doświadczenia w wielu inicjatywach e-zdrowia w Kenii. Wierzymy, że polscy i kenijscy przedsiębiorcy znajdą podatny grunt dla implementacji autorskich innowacyjnych rozwiązań telemedycznych" - stwierdził Mazurewicz.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH