Caritas organizuje konferencję dla opiekujących się starszymi i chorymi FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Człowiek chory oprócz godnej opieki medycznej potrzebuje życzliwej i cierpliwej obecności bliźniego - przekonuje dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz. W przededniu Światowego Dnia Chorego Caritas podziękował wolontariuszom i pracownikom zaangażowanym w służbę na rzecz chorych.

Caritas Polska poinformowała w piątek (10 lutego) PAP, że 25 lutego z okazji Światowego Dnia Chorego, zorganizuje konferencję przeznaczoną dla osób opiekujących się osobami starszymi i chorymi.

Podczas konferencji specjaliści, lekarze, psychologowie i rehabilitanci mają omówić najważniejsze tematy związane z opieką nad chorym. W konferencji weźmie udział znany duszpasterz, ks. Piotr Pawlukiewicz, który sam zmagając się z długotrwałą, poważną chorobą, nie przerywa działalności duszpasterskiej.

Caritas podkreśla, że obchodzony 11 lutego XXV Światowy Dzień Chorego jest okazją do podziękowania tysiącom wolontariuszy i pracowników zaangażowanych w służbę na rzecz chorych w kilkuset placówkach medycznych Caritas w Polsce. Dodaje, że dzień ten jest również "sposobnością do zadania ważnego pytania o to, jak można poprawić działania na rzecz chorych".

"Człowiek chory oprócz godnej opieki medycznej potrzebuje życzliwej i cierpliwej obecności bliźniego. Ona daje nadzieję. Dlatego Caritas oprócz specjalistycznej pomocy, którą świadczy w całej Polsce, stawia na wolontariat, czyli na ludzką, bezinteresowną obecność" - zwrócił uwagę ks. Subocz.

Caritas przypomina, że od 27 lat świadczy wyspecjalizowaną pomoc dla osób chorych i starszych - w Polsce funkcjonuje 55 hospicjów Caritas, oprócz tego działa 170 Stacji Opieki, świadczących pomoc osobom obłożnie chorym w ich domach.

Caritas prowadzi także wypożyczalnie specjalistycznego sprzętu medycznego m.in. łóżek sterowanych elektrycznie z materacem przeciwodleżynowym, koncentratorów tlenu, ssaków medycznych i innych. Sprzęt ten kupowany jest ze środków pozyskanych z 1 proc. odpisu podatkowego na rzecz Caritas Polska.

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez Papieża Jana Pawła II 13 maja 1992 roku w dniu 75. rocznicy objawień fatimskich i 11. rocznicy zamachu na życie Papieża. 11 lutego każdego roku Kościół Katolicki szczególnie wyraża troskę o osoby chore, potrzebujące opieki i wsparcia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH