Pierwsza inauguracja po tym jak uczelnia - po 58 latach - wróciła do nazwy: Warszawski Uniwersytet Medyczny.

W roku akademickim 2008/09 na wszystkich kierunkach WUM edukację rozpoczęło ponad 3200 nowych studentów. W sumie na 11 kierunkach uczelni studiuje łącznie ponad 10 tys. osób.

– Jeśli polski rząd nie zapewni polskiej nauce odpowiedniego finansowania, to zdolni polscy naukowcy będą nadal wybierali pracę w tych krajach, w których nakłady na naukę są większe – podkreślił prof. Marek Krawczyk, rektor Uniwersytetu.

Przypomniał, w 2009 roku rząd przeznaczy na naukę ok. 6 mld zł, co stanowi jedynie 0,38 proc. PKB. Tymczasem, zgodnie z ustaleniami Rady Europejskiej na posiedzeniu w Barcelonie w marcu 2002 r., wydatki te powinny osiągnąć w 2010 r. ok. 3 proc. PKB. W imieniu władz WUM prof. Krawczyk zobowiązał się przekazywać 15 proc. funduszy uczelni na granty dla młodych naukowców. Podkreślił też konieczność zwiększenia mobilności studentów, szczególnie w zakresie międzynarodowego programu Erasmus oraz promocji najzdolniejszych z nich, m.in. poprzez szeroki dostęp do studiów doktoranckich oraz stworzenie systemu zapewniającego zatrudnienie na uczelni jak największej liczby najlepszych absolwentów.

Rektor WUM przypomniał też o najbliższych planach rozwoju uczelni. Do jesieni 2011 r. ma powstać Centrum Biblioteczno- Informacyjne, które zwiększy dostępność studentów i pracowników WUM do czasopism online i do materiałów dydaktycznych. Do 2013 r. mają się z kolei zakończyć prace nad jednym z najnowocześniejszych ośrodków badań w Europie - Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii, będącego efektem wspólnego projektu WUM, Polskiej Akademii Nauk, Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH