Bułgaria: co roku emigruje blisko 500 lekarzy po specjalizacji

Kilkaset tysięcy wykształconych, wysoko wykwalifikowanych Bułgarów szykuje się do emigracji w najbliższych trzech latach. Około 190 tys. chce wyjechać na stale. Dane te przedstawiła w piątek (5 lipca) socjologiczna agencja Afis. Badaniem objęto 1028 osób w wieku od 15 do 55 lat.

Głównymi kierunkami emigracji są Niemcy (43 proc.), Wielka Brytania (34 proc.) oraz Hiszpania (17 proc.). Gotowość do emigracji deklarują lekarze, inżynierowie, architekci, nauczyciele, pielęgniarki.

Emigracja lekarzy po specjalizacji jest od lat poważnym problemem. Co roku z Bułgarii wyjeżdża ich około 500.

- Przekształciliśmy się w społeczeństwo, które siedzi na walizkach, w każdej chwili jesteśmy gotowi się rozproszyć  - mówił szef agencji Jurij Asłanow.

Podkreślił, że ta tendencja nie stwarza zagrożenia dla krajów unijnych, w stronę których patrzą potencjalni emigranci, ponieważ chodzi o wykwalifikowanych pracowników, a nie o tzw. socjalnych turystów, szukających wyższych świadczeń. - Jeżeli ktoś powinien się niepokoić tą tendencją, to my sami - dodał.

Wzrost gotowości do emigracji występuje od czasu pogłębienia się zjawisk kryzysowych w Bułgarii w latach 2009-2010. Obecnie około 17 proc. Bułgarów jest gotowych wyjechać z kraju, w tym 4,8 proc. na stale. Plany emigracyjne dotyczą zarówno najbliższej przyszłości, jak i okresu najbliższych trzech lat. W grupie wiekowej do 30 lat odsetek rozważających emigrację wynosi aż 37 proc.

W co drugiej bułgarskiej rodzinie jest co najmniej jedna osoba, która tymczasowo lub na stale przebywa za granicą. Liczba emigrantów bułgarskich nie jest dokładnie znana (rozbieżności w danych są znaczące) szacuje się jednak, że chodzi o grupę 1,5-2 mln osób. Według finansisty Emila Chyrsewa, ich wkład w gospodarkę kraju (pieniądze, które przysyłają rodzinom) wynosi 5-6 proc. PKB i jest porównywalny z przychodami z turystyki.

Bułgaria jest krajem UE o najniższych dochodach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH