PP/Rynek Zdrowia | 06-11-2008 16:57

Bruno psem ratownikiem roku 2008

8-letni owczarek niemiecki o imieniu Bruno zdaniem jury programu

Do plebiscytu zgłoszonych zostało wiele psów z całej polski, które wykazały się odwagą i intuicją. Wśród nich sporo czworonogów ras często wykorzystywanych w ratownictwie, takich jak labradory, wodołazy czy owczarki niemieckie, ale także znalazły się jamniki, czy zwykłe kundelki.

Psi bohaterowie w – organizowanym przez program „Pomóżmy razem” – plebiscycie, to zarówno czworonogi przeszkolone do celów ratownictwa, jak też zwykłe psy domowe, którym to instynkt (a nie nabyte podczas szkolenia umiejętności) pomógł w uchronieniu człowieka przed niebezpieczeństwem. Jednakże psy wszystkie połączyła jedna cecha: przyczyniły się one do uratowania życia człowiekowi i stały się bohaterami.

Bruno, który wygrał plebiscyt może pochwalić uratowaniem 3-letniego Krzysia. Przez trzy doby 300 policjantów bezskutecznie szukało dziecka. Owczarkowi niemieckiemu wystarczyło pięć godzin, by odszukać chłopca. Wśród wyróżnionych znaleźli się: niewielki kundelek Lora oraz również 8-letni owczarek niemiecki Bero. Lora zaopiekowała się 3-letnią dziewczynką w lesie, a Bero na co dzień pracujący ze strażakami Ochotniczej Straży Pożarnej z Drelowa odnalazł zagubionego w lesie człowieka. Nagrodzone czworonogi otrzymały masę karmy, a ich opiekunowie nagrody finansowe.

Program „Pomóżmy razem” wspólnie zainicjowały w roku 2006 Fundacja na rzecz Osób Niewidomych Labrador Pies Przewodnik, Fundacja Przyjaźni Ludzi i Zwierząt CZE-NE-KA, Grupa Ratownictwa Specjalistycznego OSP Łódź – tworząc Koalicję Fundacji.