British Medical Journal: lekarze nie słuchają sugestii pacjentów

Lekarze zbyt mało wagi przykładają do współpracy z pacjentem w procesie leczenia - wynika z badań opublikowanych na łamach British Medical Journal.

Od dawna znane jest pojęcie "poinformowanej zgody" pacjenta. Nie każdy pacjent jest taki sam, dlatego ważne jest poznanie - wpływających na jego ostateczną decyzję - preferencji i wartości. Aby dało się tego dokonać, leczona osoba musi zaufać lekarzowi.

Zdaniem autorów, specjalistów z Dartmouth College (USA), dopracowanie sposobu leczenia zgodnie z preferencjami pacjenta jest równie ważne, co postawienie dokładnego rozpoznania. Zaangażowanie pacjenta w dyskusje na temat leczenia mogłoby znacznie oprawić skuteczność leczenia oraz obniżyć jego koszty.

Lekarze z reguły koncentrują się na diagnozie. Autorzy wskazują jednak, że gorzej radzą sobie ustalaniem terapii i braniem pod uwagę związanych z nią odczuć pacjentów

Jedno z analizowanych badań wskazywało, że zdaniem lekarzy 71 proc. pacjentek z rakiem piersi uważa zachowanie piersi za najwyższy priorytet, podczas gdy ankieta przeprowadzona wśród pacjentek wykazała, że jest to tylko 7 proc. W innym badaniu dotyczącym demencji pacjenci przykładali znacznie mniejszą wagę do kontynuacji życia z poważnie uszkodzonym mózgiem niż przypuszczali lekarze.

Są też dowody, że pacjenci często wybierają inny sposób leczenia, gdy zostaną lepiej poinformowani o możliwym ryzyku i korzyściach. Na przykład o 40 proc. mniej pacjentów wybierało zabieg operacyjny w przypadku łagodnego przerostu prostaty, jeśli poinformowano ich o ryzyku zaburzeń funkcji seksualnych.

Jednak, aby się upewnić co do oczekiwań pacjenta, nie wystarczy po prostu go zapytać, czego chce - zaznaczają autorzy badań. Trzeba mieć wiedzę, w oparciu o którą można ustalić preferencje chorego, a następnie zaangażować go w podjęcie decyzji terapeutycznej.

Więcej:  naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH