Branża przekonuje, że korzystanie z solariów nie jest wyłącznie szkodliwe FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Popieramy zakaz korzystania z solariów przez osoby, które są niepełnoletnie, nie zgadzamy się jednak z twierdzeniem, że korzystanie z solariów jest wyłącznie szkodliwe - mówili w piątek (13 października) w Warszawie przedstawiciele branży solaryjnej.

Andrzej Domalik ze Stowarzyszenia "Opalajmy się Zdrowo" odniósł się do projektu ustawy "O ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium", który w połowie września 2017 r. uchwalił Sejm i skierowano ją pod obrady Senatu. Przewiduje ona, że osoby, które nie ukończyły 18 lat, nie będą mogły korzystać z solariów. W przypadku niepełnoletnich dozwolone będzie jedynie lecznicze stosowanie lamp ultrafioletowych.

Przedstawiciele branży solaryjnej zgadzają się z zakazem korzystania z solariów przez osoby niepełnoletnie. Nie chcą natomiast przewidywanego w projekcie ustawy wprowadzenia całkowitego zakazu reklamy i promocji solariów. Przyznają jedynie, że jest "konieczność zapewnienia klientom studiów solaryjnych odpowiednich informacji dotyczących negatywnych skutków nadmiernej ekspozycji na słońce".

- Szkodliwe jest narażenie na nadmierne promieniowanie ultrafioletowe (UV), w tym szczególnie poparzenia słoneczne, a nie samo opalanie się - przekonywał Domalik. Dodał on, że na poparzenia bardziej jesteśmy narażeni na słońcu, niż w solarium, w którym dawka UV jest kontrolowana.

Ekspert rynku solarnego z Opola Leszek Kryniewski podkreślił, że lampy w solariach emitują takie samo promieniowanie, jak słońce. - Korzystanie z solariów może być tak samo dobre dla zdrowia, jak ekspozycja na słońce, pod warunkiem, że będziemy to robić w sposób rozsądny. Dlatego tak ważna jest edukacja społeczeństwa dotycząca czasu ekspozycji na działanie promieni ultrafioletowych oraz skutków nadmiernego opalania się - dodał.

Obaj przedstawiciele branży solaryjnej zwrócili uwagę, że pozytywnym skutkiem korzystania z solarium jest choćby naturalna w skórze synteza witaminy D, której niedobór jest powszechnym problemem w naszej strefie geograficznej.

Z inicjatywą dotyczącą zakazu korzystania z solariów przez niepełnoletnich wystąpił prezydent Andrzej Duda, który skierował do Sejmu projekt ustawy. O wprowadzenie prawnego zakazu korzystania z solariów przez dzieci od wielu lat apelowali do kolejnych ministrów zdrowia rzecznik praw dziecka Marek Michalak oraz Akademii Czerniaka i Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej.

Reprezentujący Akademię Czerniaka prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Centrum Onkologii w Warszawie, od wielu lat przekonuje, że nie ma bezpiecznej dawki promieniowaniu UV czy bezpiecznego korzystania z solarium.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH