Brak pracy i niskie wynagrodzenia wykluczają finansowo niepełnosprawnych

Brak pracy, niskie wynagrodzenia i niedostosowana informacja o usługach finansowych wpływają na wykluczenie finansowe niepełnosprawnych - mówiono w środę (2 października) na konferencji prasowej "Finanse bez barier - czy to realne?"

Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji Piotr Pawłowski poinformował, że spośród ok. 4,5 mln niepełnosprawnych niemal 2,5 mln osób jest zdolnych do pracy, ale tylko pół miliona pracuje. Pawłowski wskazał, że na przeszkodzie do większego zatrudnienia stoją przeróżne bariery.

Pawłowski zwrócił uwagę, że problemem jest właściwa obsługa osób niepełnosprawnych, albo przygotowanie dla nich odpowiednich materiałów informacyjnych. - To stało się pretekstem, aby uruchomić projekt, który będzie dawał niepełnosprawnym informacje podstawowe - mówiące o finansach - a z drugiej strony zachęci ich do wejścia w obieg finansowy, którego często te osoby się obawiają - mówił.

Dodał, że sytuacja w Polsce daleka jest od tej w Wielkiej Brytanii, gdzie rząd Davida Camerona zdecydował, iż osoby z niepełnosprawnością, które mogą pracować, powinny iść do pracy. Pawłowski powiedział, że rząd brytyjski z jednej strony stwarza warunki pracy dla niepełnosprawnych, ale z drugiej wytwarza presję na podejmowanie pracy; jak ktoś nie chce pracować, traci świadczenia. Pawłowski ocenił, że jest to radykalny krok, niemniej w Polsce trzeba zmniejszyć koszty utrzymania przez państwo dużej grupy osób niepełnosprawnych, którzy żyją z zasiłków, a mogliby pracować.

Menedżer z GFK Polonia Maciej Siejewicz przedstawił wyniki badań poświęconych wykluczeniu finansowemu niepełnosprawnych. Wynika z nich, że niepełnosprawni borykają się z dwoma rodzajami problemów: technicznymi i związanymi ze sferą ludzką. Do pierwszych zaliczył bariery architektoniczne oraz technologiczne dotyczące na przykład obsługi bankomatów czy stron internetowych. Drugie związane są z relacjami np. z obsługą w bankach.

Ponadto niepełnosprawni wskazują, że oferuje im się zwykle najniższe możliwe wynagrodzenia. - To pierwszy moment, w którym osoba niepełnosprawna zaczyna być wykluczana z rynków finansowych - powiedział Siejewicz. Zaznaczył, że niepełnosprawni chcą być samodzielni i nie oczekują szczególnego traktowania, ale np. zapytania, czy nie potrzebują pomocy.

- Generalnie osoby niepełnosprawne nie czują się radykalnie wykluczone z rynku bankowego. Odczuwają raczej braki pewnych udogodnień, dostrzegając przy tym pozytywne zmiany, np. jeżeli chodzi o bariery architektoniczne (...) Jest lepiej, ale jest dużo obszarów do poprawy - powiedział.

Przemysław Barbrich reprezentujący Związek Banków Polskich poinformował, że związek wysłał do swoich członków zestaw "Dobrych praktyk obsługi osób z niepełnosprawnościami". Jego zdaniem proces już zaczął funkcjonować, a informacje zawarte w rekomendacjach trafiają do oddziałów banków.

Koordynatorka projektu "Finanse bez Barier" Magdalena Bąk ze Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji poinformowała, że stworzono platformę www.finansebezbarier.pl, na której można znaleźć informacje o świecie finansów, czy zarządzania budżetem domowym oraz szkolenia dla niepełnosprawnych dotyczące np. zakładania konta bankowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH