Bielsk Podlaski: szpital pochował martwo urodzone dzieci

To druga ceremonia zbiorowego pochówku martwo urodzonych dzieci, które przyszły na świat w bielskim SP ZOZ-ie. Ciała pochowano w specjalnie przygotowanym do tego celu grobie na miejscowym cmentarzu.

Po raz pierwszy ceremonia takiego pogrzebu została zorganizowana przez lecznicę w październiku 2010 r. Wtedy pochowano 22 ciała, teraz dołączyło do nich kolejnych 13.

- Śmierć dziecka to olbrzymia strata. Szok po takim wydarzeniu utrzymuje się przez długi czas. Wiemy, że część rodzin nie jest w stanie w takiej sytuacji zająć się przygotowaniem pogrzebu. Nasz szpital postanowił im w tym pomóc - mówił po pierwszej ceremonii portalowi rynekzdrowia.pl Grzegorz Brzostek, ordynator oddziału ginekologicznego w SP ZOZ w Bielsku Podlaskim.

Bielski szpital skorzystał z doświadczenia Szpitala Ginekologiczno-Położniczego im. Świętej Rodziny w Warszawie, który od dłuższego czasu organizuje takie pogrzeby.

Personel szpitala w Bielsku Podlaskim przeszedł odpowiednie szkolenie, zarówno w zakresie znajomości procedur pochówku martwo urodzonych dzieci, jak i udzielania wsparcia rodzinom. W placówce otwarto także małe prosektorium, w którym są przechowywane zwłoki czekające na pochówek. W załatwieniu procedur formalno-prawnych pomógł lokalny Urząd Stanu Cywilnego.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 roku (Dz.U. Nr 153, poz. 1782) w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi, za zwłoki uważa się ciało dzieci martwo urodzonych bez względu na czas trwania ciąży.

Tym samym prawo określa, że ciała dzieci przedwcześnie urodzonych, także w wyniku poronienia, powinny być traktowane z szacunkiem należnym zmarłemu człowiekowi.

Procedura postępowania z ciałami martwo urodzonych dzieci pozostaje taka, jak w przypadku innych zwłok. Kartę zgonu potrzebną do pogrzebu można wystawić dziecku martwo urodzonemu, nawet, jeśli ciąża była we wczesnej fazie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH