Białystok: teatr dla niewidomych

W Białymstoku powstał projekt "Teatr bez barier." Prowadzone będą m.in. warsztaty teatralne z udziałem dzieci z niepełnosprawnością wzroku.

Zrealizuje go Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku wraz z Fundacją Audiodeskrypcja.

Audiodeskrypcja to technika przygotowywania opisów wystaw, filmów czy spektakli z przeznaczeniem dla osób niewidomych i niedowidzących. W przypadku filmów czy spektakli teatralnych, to opisy tego, czego nie słychać: scenografii czy zachowania bohaterów. Realizowany w Białymstoku projekt został dofinansowany w ramach programu Akademia Orange, kwotą 26 tys. złotych. Potrwa do kwietnia.

W ocenie Fundacji Audiodeskrypcja, która została założona półtora roku temu w Białymstoku, dzieci niewidome lub niedowidzące mają utrudniony lub wręcz niemożliwy dostęp do spektakli i zajęć teatralnych. „Teatr bez barier“ to kolejny projekt, w którym fundacja bierze udział, a który jest skierowany do placówek kultury w regionie. Kilka miesięcy temu przygotowała szkolenie z zakresu audiodeskrypcji dla pracowników placówek kultury i parków narodowych z województwa.

Audiodeskrypcja zapewnia osobom niewidzącym odbiór wizualnej twórczości artystycznej. Polega na opisywaniu przez lektora (bez własnej interpretacji i komentarza) tego, co dzieje się np. w filmie lub spektaklu teatralnym między dialogami bohaterów, ale także na opisywaniu zabytków czy dzieł sztuki. Nagrany przez lektora opis osoba niewidoma może usłyszeć w słuchawkach, dzięki temu może np. przyjść na seans do kina czy spektakl do teatru i uczestniczyć w nim wspólnie z osobami widzącymi.

W Europie Zachodniej ta technika jest znana i stosowana od kilkudziesięciu lat, w Polsce pierwsze poważniejsze próby z audiodeskrypcją podjęte zostały zaledwie cztery lata temu.

Według szacunków przedstawicieli Fundacji Audiodeskrypcja, w województwie podlaskim jest ok. dwóch tysięcy osób niewidomych i niedowidzących.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH