Białystok: obchody Dnia Dziecka Utraconego

Pomocy psychologicznej rodzicom, którzy przedwcześnie stracili swoje dzieci - nienarodzone lub chore - mają służyć zainaugurowane w sobotę (9 października) w Białymstoku Dni Dziecka Utraconego.

Do 17 października będą się odbywały wystawy, projekcje filmów, spotkania rodziców i modlitwy w świątyniach różnych wyznań.

Obchody zorganizowało – po raz pierwszy w Białymstoku – Białostockie Hospicjum dla Dzieci we współpracy ze stowarzyszeniem Metamorphosis i organizacją „Dlaczego”, która skupia rodziców po stracie dzieci oraz rodziców dzieci chorych, a także Stowarzyszenie Rodziców Po Poronieniu i Wojewódzkim Ośrodkiem Animacji Kultury w Białymstoku.

Dzień Dziecka utraconego – obchodzony na świecie 15 października – ma służyć przypomnieniu problemów, z jakimi borykają się rodzice, którzy tracą swoje dzieci na skutek ich choroby i śmierci lub poronienia. Jak podkreślają organizatorzy akcji, zwłaszcza poronienie jest w polskim społeczeństwie tematem tabu, przez co rodzice są najczęściej pozostawieni sami sobie i często nie wiedzą, gdzie mogą szukać pomocy.

– Śmierć dziecka jest bowiem – z perspektywy rodzica – zawsze przedwczesna, wbrew naturalnemu porządkowi, jest nie do przebolenia. Zwłaszcza gdy się tym bólem nie dzielimy z innymi. Organizacja tych Dni jest próbą pomocy – tłumaczą organizatorzy akcji.

Jak powiedziała koordynator akcji, psycholog Białostockiego Hospicjum dla Dzieci dr Agnieszka Masłowiecka, są dwa główne cele Dni Dziecka Utraconego. Jest to pomoc rodzicom w przeżyciu żałoby, aby mogli poradzić sobie ze stratą dziecka, „oswoić i przyjąć cierpienie”, którego doświadczyli i móc żyć dalej, np. decydować się na kolejne dziecko. Masłowiecka podkreśliła, że część rodziców wypiera ze swojej świadomości śmierć dziecka, a bez przeżycia żałoby nie będą mogli „pójść dalej” w swoim życiu.

Właśnie z przeżyciem żałoby i pamięcią o dzieciach, które odeszły, wiąże się drugi cel akcji. Masłowiecka powiedziała, że wielu rodziców chce pamiętać o tym, że miało dzieci i chcą głośno o tym mówić.

– Chcą, by po ich dzieciach został jakiś ślad – dodała.

Jedną z form takiego upamiętniania będzie za tydzień, 16 października tak zwane „spotkanie balonikowe”. Rodzice dzieci będą wypuszczać w niebo balony z imionami swoich dzieci.

Białostockie Hospicjum dla Dzieci Fundacji „Pomóż im” nie jest stacjonarną placówką typowo hospicyjną. Świadczy pomoc medyczną i psychologiczną ciężko chorym dzieciom i ich rodzicom w ich domach.

Dr Agnieszka Masłowiecka, która prowadzi grupy wsparcia dla rodziców po stracie dzieci mówi, że nie ma badań i statystyk dotyczących zjawiska utraty dzieci. Do grup, które prowadzi, przychodzi od kilku do kilkunastu osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH