Minął pierwszy dzień IX Kongresu Medycyny Rodzinnej. Witając uczestników Kongresu oraz zaproszonych gości dr med. Maciej Godycki-Ćwirko, Prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce powiedział, że Kongres odbywa się po prawie piętnastu latach od powstania pierwszych praktyk lekarzy rodzinnych w Polsce...

4 czerwca to wyjątkowa data w historii Polski. Nawiązania do niej nie mogło zabraknąć również w trakcie wieczoru. Dr Konstanty Radziwił, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, w krótkim wystąpieniu powiedział, że dzisiejszy dzień przypomina o solidarności, solidarności z pacjentem. Lekarze Rodzinni, których jest w Polsce ponad 10 tysięcy, a dodatkowe prawie 2 tysiące osób kształci się w tym kierunku, są silną oraz dobrze zorganizowaną grupą. Jak w każdym zawodzie są oczywiście problemy do których zaliczył kłopoty organizacyjne oraz finansowe. Jednak pomimo tego środowisko to odnosi wiele sukcesów na polu doskonalenia zawodowego czy podnoszenia jakości praktyki lekarskiej.

W trakcie inauguracji dr hab. med. Rafał Niżankowski, Członek Honorowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce,postawił przewrotne pytanie "Jak zapewnić złą jakość opieki medycznej?". Powiedział, że 20 lat temu odzyskaliśmy wiele, ale nie wygraliśmy zmiany jakości opieki zdrowotnej. Zmieniliśmy system w kraju,natomiast opieka zdrowotna nadal potrzebuje zmian. Opieka medyczna, rozumiana jako długotrwały proces nie jest i nie może być pojmowana jako pojedyńcza interwencja zdrowotna (np. zabieg).

Jak zapewnić złą jakość opieki medycznej? Należy fragmentarycznie finansować opiekę zdrowotną, nie traktować jej całościowo.Nie należy uwzględniać potrzeb ciągłości ani koordynacji opieki. Trzeba tworzyć finansowe preferencje dla wybranych interwencji. Podsumowując swój wykład dr Niżankowski powiedział, że w miejsce służby zdrowia mamy medycynę tranzakcyjną, rywalizujące grupy interesu, mocną presję na zwiększanie dochodów oraz koncentrację na zwiększanie ilości wykonywanych świadczeń. Swoje uwagi kierował w stronę Narodowego Funduszu Zdrowia, dla którego najważniejsi nie są lekarze lecz specjaliści. Zaapelował do zebranych, aby byli bardziej lekarzami a nie specjalistami. Tylko wtedy to, co nie udało się przez 20 lat można będzie zmienić teraz.
 
W podobnych duchu do uczestników w materiale Kongresowym zwraca się prezes Maciej Godycki- Ćwirko. Mówi, że nadszedł czas, aby dostosować system do lekarzy rodzinnych a nie odwrotnie. Wskazuje, że IX Kongres Medycyny Rodzinnej to dobra okazja, aby zacząć głośno o tym mówić. Dodaje, że Białystok to właściwe miejsce, aby na nowo zaczerpnąć oddechu, wspomnieć pacjentów, pomyśleć kto się będzie nimi opiekował. Wyciągnąć rękę do kształconych następców-rezydentów. Zacząć rozmowę o zmianach z lekarzami innych specjalności. Systemu opieki zdrowotnej nie da się budować nie na lekarzach. Posłuchać należy Światowej Organizacji Zdrowia, która mówi, że system nie może nie dostosować się do lekarzy rodzinnych.
Kolejne dni Kongresu, piątek i sobota to wiele wykładów, warsztatów oraz spotkań, które z pewnością zapoczątkują wspominane zmiany.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH