Białystok: finał akcji na rzecz hospicjum

Całodziennymi koncertami z udziałem dzieci i młodzieży w centrum Białegostoku podsumowano w niedzielę (27 maja) tegoroczną akcję na rzecz hospicjum "Pola nadziei". Jej symbolem jest żonkil.

Żonkile są uznawane za międzynarodowy symbol nadziei. Ogólnopolska akcja "Pola nadziei" popularyzuje ideę opieki paliatywnej. Kwitnące żonkilowe pola mają przypominać zdrowym ludziom, że wśród nich są osoby chore, które wymagają wsparcia i pomocy.

W Białymstoku akcję po raz drugi zorganizowała Fundacja "Pomóż im", która prowadzi Białostockie Hospicjum dla Dzieci. Hospicjum nie jest stacjonarną placówką, a zespołem specjalistów, który opiekuje się ciężko chorymi dziećmi w ich domach. W ramach akcji, w 80 różnych miejscach w regionie zakwitło wiosną ponad 3 tys. żonkili zasadzonych jesienią. Białostoccy uczestnicy akcji sadzili również żonkile w Warszawie z prezydentową Anną Komorowską.

Niektóre już kwitnące żonkile były licytowane, a pozyskany w ten sposób dochód zasilił akcję. Jeszcze nie wiadomo, ile pieniędzy na rzecz hospicjum udało się pozyskać, szczegółowe rozliczenie będzie przedstawione w późniejszym terminie - powiedziała jedna z organizatorek akcji, Ewa Sadowska z Białostockiego Hospicjum dla Dzieci.

Pieniądze były zbierane wcześniej w kilku kwestach, zbiórka była również prowadzona w niedzielę (27 maja). W poprzedniej edycji akcji, po odliczeniu podatków, na wsparcie potrzebujących opieki hospicyjnej przeznaczono ok. 40 tys. zł.

Sadowska podkreśliła, że ważnym sukcesem akcji jest to, że staje się ona coraz bardziej rozpoznawalna i przez to wiele osób chętnie ją wspiera.

- Poznają symbol żonkila i wiedzą, komu pomagają - dodała. W akcji chętnie uczestniczyło wiele szkół, przedszkoli oraz instytucji publicznych.

W ramach akcji przeszkolono ok. 700 wolontariuszy, którzy potem pomagają fundacji w realizacji różnych przedsięwzięć. Uczyli się m.in. zasad pierwszej pomocy i poznawali ideę wolontariatu.

Podopiecznymi Białostockiego Hospicjum dla Dzieci są często dzieci nieuleczalnie chore, którym lekarze pomagają poprawić komfort życia sprawiając, że nie muszą ciągle przebywać w szpitalu. Hospicjum prowadzi Fundacja "Pomóż im" - jedna z placówek, na którą mieszkańcy regionu chętnie przeznaczają swój 1 proc. odpisu od podatku.

Niedzielne koncerty oraz wręczenie nagród najaktywniejszym działaczom oraz laureatom konkursów artystycznych sfinansowało miasto Białystok. Wieczorem na zakończenie akcji z koncertem wystąpi grupa Cochise ze związanym z Białymstokiem Pawłem Małaszyńskim, który chętnie wspiera w tym mieście różne akcje charytatywne.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH