Białystok: Muzeum Wojska dla niepełnosprawnych Fot. Archiwum

Zajęcia dla osób z niepełnosprawnościami, poznawanie muzealnych eksponatów przez dotyk, czy też stworzenie krótkiego filmu bądź etiudy teatralnej dotyczącej ekspozycji - to nowa oferta edukacyjna w Muzeum Wojska w Białymstoku.

Placówka przez rok realizowała projekt "Ścieżki 3Dostępu", na który dostała dofinansowanie z resortu kultury. Jego celem było otwarcie muzeum na różnych odbiorców, także z niepełnosprawnościami, w trzech ścieżkach: film, teatr i multimedia.

Jak powiedziała koordynatorka Anna Danilewicz z Muzeum Wojska, projekt wprowadził nową jakość do oferty edukacyjnej muzeum. Dodała, że nie są to już tylko zajęcia muzealne, dotyczące historii i militariów, ale - jak podkreśliła - działania kształtujące kompetencje kulturalne zarówno młodych, jak i starszych ludzi. Dzięki temu z oferty placówki korzysta coraz więcej osób niepełnosprawnych.

Danilewicz zaznaczyła, że twórcom zależało, aby ekspozycję muzealną można było nie tylko zwiedzać, ale też dotknąć tego, czego zazwyczaj dotknąć nie można, czyli eksponatów.

Kilkanaście eksponatów ze zbiorów muzeum, jak nieśmiertelnik ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, medalik strzelca, broń, zostało zeskanowanych i wydrukowanych na drukarce 3D. Wydruk oddaje w pełni daną rzecz, ma na sobie wszystkie zarysowania czy uszczerbki, a to pozwala jeszcze lepiej dotrzeć do historii.

Przedmioty wykorzystywane są m.in. do zajęć, podczas których uczestnicy tworzą animację poklatkową czy teatr. Natomiast w ramach ścieżki multimedialnej powstała gra komputerowa, w której przenosimy się do Białegostoku w latach 30. XX wieku, a przewodnikiem po mieście jest młody Ryszard Kaczorowski, który pochodzi z tego miasta. Spotyka on na swojej drodze różnych ludzi, dzięki którym gracz może dowiedzieć się wielu ciekawostek. Są tam zamieszczone m.in. audycje radiowe, fragmenty gazet, afisze reklamowe i książeczka z savoir vivre dla młodego oficera.

Przy realizacji projektu "Ścieżki 3Dostępu" muzeum współpracowało ze studentami z wydziału architektury Politechniki Białostockiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH