Bezpłatne badania w Białymstoku, by ustrzec się udaru mózgu Jedno z badań z zakresu profilaktyki pierwotnej udaru mózgu to badanie poziomu cukru we krwi. Fot. archiwum

Bezpłatne badania poziomu cukru we krwi, ciśnienia tętniczego, porady dietetyka i neurologa organizują w niedzielę (29 października) studenci Uniwersytetu Medycznego i pracownicy Kliniki Neurologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku w ramach profilaktyki udaru mózgu.

Akcja jest elementem obchodzonego w październiku Światowego Dnia Udaru Mózgu.

Udar to - jak podkreślają organizatorzy akcji - jedna z głównych przyczyn śmierci lub ciężkiej niepełnosprawności ludzi, których dotyka. Podają, że rocznie w kraju notuje się ok. 70 tys. przypadków udaru mózgu, 30 tys. ludzi z tego powodu umiera.

- Udary to pierwsza przyczyna niepełnosprawności oraz trzecia przyczyna zgonów osób po 40. roku życia - mówią. Dodają, że szybka reakcja i pomoc - podanie odpowiedniego leku (zarejestrowanego leku trombolitycznego) w ciągu czterech i pół godziny - to szansa na ograniczenie negatywnych skutków udaru.

Studenci z koła naukowego przy Klinice Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku są autorami kampanii społecznej "Pokaż dziadkom", w ramach której uczą społeczeństwo o przyczynach udaru mózgu, omawiają objawy, które powinny niepokoić, mówią o leczeniu i profilaktyce.

W 2016 r. studenci wyprodukowali społecznie wspólnie z kolegami z wydziału prawa Uniwersytetu w Białymstoku film edukacyjny, w którym o objawach udaru mówią osoby, które go przeszły, są też rady o konieczności szybkiej reakcji na udar, by móc skutecznie pomóc pacjentowi. Film ma zachęcać także młodych do rozmów o udarze ze starszymi bliskimi.

Dodała, że chodzi o to, by młodzi ludzie rozmawiali o objawach udaru ze swoimi dziadkami, wujkami, ciociami, rodzicami po to, by wiedzieli co robić, gdyby u kogoś wystąpiły.

Ręka, noga, twarz, mowa - to najważniejsze symptomy udaru niedokrwiennego mózgu, na które film zwraca uwagę. O niedowładach, drętwieniu kończyn, problemach z mową (rozumieniem słów i ich wypowiadaniem), czy wykrzywionej twarzy z opadniętym kącikiem ust mówią w filmie pacjenci Kliniki Neurologii, który przeszli udar.

W niedzielę studenci i lekarze zapraszają do kliniki na badania i rozmowy, by przestrzegać przed udarem i edukować.

- Te badania, które oferujemy, są to badania z zakresu profilaktyki pierwotnej udaru mózgu czyli: kontrola ciśnienia tętniczego, cukru we krwi, również odpowiednia dieta i leczenie otyłości - powiedziała PAP pomysłodawczyni akcji "Pokaż dziadkom", studentka kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku Paulina Werel.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH