W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach powstaje unikatowe muzeum tyflologiczne, które gromadzi eksponaty dotyczące języka Braille'a.

- Dysponujemy zbiorami, których poza naszym ośrodkiem nikt w Polsce nie ma. To są m.in. mapy, grafiki dotykowe, rysunki i stare maszyny do pisania braillem – powiedziała dyrektor ośrodka, Maria Tomaszewska.

Najstarszy eksponat znajdujący się w zbiorach ośrodka to niemiecka mapa Europy z 1887 roku. Większość zgromadzonych przedmiotów ma ponad 130 lat. Ciekawostką zbiorów jest m.in. bardzo ciężka tabliczka braillowska wykonana w Fabryce Bram i Okuć w Toruniu w 1890, a także mapa Europy z 1941 roku z przedwojennymi granicami Polski.

Wiele obiektów posiadanych przez ośrodek nie ma swoich odpowiedników w muzeach europejskich - są jedynymi egzemplarzami na świecie.

Jak powiedział opiekujący się zbiorami Marek Jakubowski, tyflopedagog i specjalista w dziedzinie historii tyflokartografii, kolekcja będzie powszechnie dostępna dla wszystkich zwiedzających.

Zbiory w zasobach ośrodka w Owińskach pochodzą m.in. z funkcjonującego przed wojną wrocławskiego wydawnictwa dla niewidomych. Jak wyjaśnił Jakubowski, w 1945 roku znaczna część map i grafik została spalona, reszta sprzętów była porzucona i w różny sposób trafiła do podpoznańskiego ośrodka.

W Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach kształci się ok 260 dzieci i osób do 24 roku życia. W placówce mieści się szkoła podstawowa, gimnazjum oraz zespół szkół ponadgimnazjalnych. Ośrodek prowadzi też zajęcia dla niewidomych dzieci do szóstego roku życia w ramach Zespołu Wczesnego Wspierania Rozwoju Dziecka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH