Będą nowe karty parkingowe dla niepełnosprawnych?

Wprowadzenie Europejskiej Karty Parkingowej dla niepełnosprawnych przewiduje projekt autorstwa posłów PO Sławomira Piechoty i Marka Plury. Miałoby to ukrócić bezpodstawne posługiwanie się kartami uprawniającymi do parkowania na uprzywilejowanych miejscach.

Zdaniem posłów nadużycia w tym obszarze są nagminne. Jak zauważył Marek Plura, obecnie w użyciu znajduje się około 650 tys. kart parkingowych wystawionych na osoby niepełnosprawne (są wystawiane przez starostwa). Jak podkreślił, karty są nieraz wykorzystywane przez osoby pełnosprawne, a jednym ze stosowanych sposobów jest korzystanie z karty wystawionej na osobę, która nie żyje.

- Chcemy zaapelować do wszystkich Polaków, by - szczególnie w okresie urlopowym - mieli na uwadze miejsca przeznaczone dla osób niepełnosprawnych - zaznaczył Plura. Sławomir Piechota tłumaczył, że wprowadzenie w całym kraju jednolitego wzoru Europejskiej Karty Parkingowej umożliwi skuteczniejsze eliminowanie przypadków nieuprawnionego korzystania z tych kart.

- Taki system powinien być powiązany z systemem PESEL. Jeżeli w systemie PESEL pojawia się (informacja), że dana osoba nie żyje, to automatycznie byłoby to odnotowane w systemie kart parkingowych. Chcemy też wprowadzić ograniczenie czasowe, by taką kartę wydawać na okres pięciu lat - dodał. Piechota zaznaczył, że obecne karty są wydawane bezterminowo, co jest sprzeczne z unijnymi zaleceniami.

- Proponujemy wprowadzenie w Kodeksie wykroczeń dodatkowej sankcji za posługiwanie się kartą przez osobę nieuprawnioną, albo kartą wydaną na osobę zmarłą - dodał.

- Chcemy stworzyć centralny rejestr takich kart na podobieństwo centralnych rejestrów dowodów rejestracyjnych, czy centralnego rejestru praw jazdy - zapowiedział. Jego zdaniem ma to pomóc w weryfikacji, czy osoba posługująca się kartą jest faktycznie do niej uprawniona.

Projekt nowelizacji przepisów ruchu drogowego został pozytywnie oceniony 24 lipca przez sejmową podkomisję ds. osób niepełnosprawnych. Według Plury projekt powinien zostać formalnie złożony jako propozycja sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny.

Obowiązujący od początku czerwca nowy taryfikator punktów karnych podwyższył karę za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych; wcześniej karane było to tylko mandatem, ale bez punktów karnych, teraz - do pięciu punktów. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH