Badanie: stres nasz powszedni Za główne powody stresu w pracy uważamy m.in. natłok obowiązków, niewłaściwą organizację pracy, problemy z realizacją celów, nadmierną biurokrację. Fot. PTWP

Z badania GfK Polonia "Polacy a stres" wynika, że stres jest zjawiskiem powszechnym. 98 proc. Polaków odczuwa stres od czasu do czasu, w tym niemal dwóch na trzech - co najmniej raz w tygodniu. Co piąty ze stresem zmaga się codziennie.

74 proc. badanych kobiet raz w tygodniu lub częściej, w tym 22 proc. codziennie odczuwa stres. Wśród mężczyzn 60 proc. raz w tygodniu lub częściej, w tym 14 proc. codziennie jest zdenerwowana.

Objawy stresu to długotrwałe zmęczenie, poirytowanie lub złość oraz problemy z koncentracją. Takie objawy deklaruje ponad 40 proc. respondentów, przy czym częściej występują one wśród kobiet i osób najmłodszych (w wieku do 24 lat). Co trzecia osoba w wieku do 34 lat w stresie nie odczuwa głodu.

Połowa respondentów jest zdania, iż stres może działać mobilizująco, a 40 proc., że istnieje pewien poziom stresu, który nie jest szkodliwy. O tym, że stres można wykorzystać i przekuć w korzyść jest przekonany co trzeci ankietowany (częściej osoby o najwyższych dochodach, takie, które odczuwają stres tylko sporadycznie oraz mężczyźni).

Główne powody stresu w pracy: praca pod presją czasu, natłok obowiązków, niewłaściwa organizacja pracy, problemy z realizacją celów, nadmierna biurokracja. W życiu prywatnym najczęściej stresują nas: problemy finansowe, choroba kogoś w rodzinie, choroba dziecka, zarządzanie budżetem domowym, remont oraz obciążenie pracami domowymi.

Więcej: www.gfk.com/pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH