
W porównaniu z rówieśnikami z innych krajów europejskich Polacy w wieku 50+ mają wnuki nie tylko częściej, lecz także przeciętnie o jednego więcej niż dziadkowie w takich krajach jak Hiszpania, Niemcy czy Włochy - informuje Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA.
W związku ze zbliżającymi się Dniem Babci i Dniem Dziadka CenEA przygotowała opracowanie na podstawie wyników Badania Zdrowia, Starzenia się Populacji i Procesów Emerytalnych "SHARE: 50+ w Europie". Badanie to przeprowadzane jest co dwa lata od 2004 r.; w tym roku obejmie 25 krajów Unii Europejskiej oraz Izrael i Szwajcarię. Dotyczy najważniejszych aspektów życia osób po 50. roku życia. Dotychczas w całej Europie w badaniu uczestniczyło ponad 120 tys. osób, a polscy respondenci wzięli w nim udział już czterokrotnie. W Polsce koordynuje je właśnie CenEA.
Więcej wnuków i więcej poświęcanego im czasu
Na podstawie badania analitycy CenEA opracowali ogólny obraz relacji międzypokoleniowych w Polsce na tle innych krajów europejskich. Wynika z niego, że w porównaniu z rówieśnikami z pozostałych krajów europejskich, Polacy w wieku 50+ mają wnuki nie tylko częściej, lecz także przeciętnie o jednego więcej niż dziadkowie w takich krajach jak Hiszpania, Niemcy czy Włochy. Zbliżające się Dni Babci i Dziadka świętować będzie w Polsce ok. 75 proc. osób w wieku 50+ i przeciętnie mogą się one spodziewać życzeń od trojga wnucząt.
Wśród wszystkich osób 50+, które w trakcie realizacji badania miały wnuki, niemal co druga deklarowała zajmowanie się nimi pod nieobecność rodziców, choć odsetek ten znacznie się różnił pomiędzy poszczególnymi krajami - np. w Danii wynosił 55 proc., w Polsce 46 proc., a w Hiszpanii 34 proc.
Polscy dziadkowie i babcie poświęcali na opiekę nad wnukami o ponad trzy godziny tygodniowo więcej niż dziadkowie i babcie w innych krajach, z każdym wnukiem przeciętnie spędzając ok. 9 godzin tygodniowo. Pod tym względem z krajów uczestniczących w badaniu lepsi byli tylko Grecy, którzy poświęcają każdemu wnukowi niemal 10 godzin.
Co istotne, zaangażowanie zawodowe dziadków nie zmniejszało intensywności ich kontaktów z wnukami, ponieważ odsetek opiekujących się wnukami był taki sam wśród osób wykonujących płatne zajęcie (62 proc.), jak wśród niepracujących (61 proc.).
Dziadkowie bardziej dbają o zdrowie
CenEA wskazuje, że z innych badań przeprowadzonych na podstawie danych SHARE wynika z kolei, że opieka nad wnukami ma dobroczynny wpływ na zdrowie dziadków. W pracy opublikowanej w ubiegłym roku porównano wyniki zdrowotne osób, które wzięły udział w trzech kolejnych rundach badania - najpierw w 2006 r., a następnie po upływie dwóch i pięciu lat.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- 13:42 Minister Szumowski: rodzice nie powinni płacić za przebywanie z dzieckiem w szpitalu
- 13:25 Miedziane przeciwbakteryjne balustrady i poręcze pomocne w walce z zakażeniami szpitalnymi?
- 13:08 Koszalin: jest zgoda Rady Miasta na opracowanie i dofinansowanie programu in vitro
- 12:51 Olsztyn: USK czeka na decyzję MZ w sprawie dofinansowania rozbudowy
- 12:34 Maciej Hamankiewicz ws. debaty o zdrowiu: skończmy z systemem budżetowym
- 12:17 Kraków: szpital im. Żeromskiego zaprasza na bezpłatne badania kolonoskopowe w znieczuleniu
- 12:00 Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk spotkał się w Sejmie z protestującymi rodzicami
- 11:43 Mielec: nocna i świąteczna opieka po sąsiedzku z SOR
- 1 Pielęgniarki z Ukrainy nie będą pracować w polskich szpitalach jako pielęgniarki?
- 2 Rusza debata o zmianach w ochronie zdrowia: czego się po niej spodziewamy?
- 3 Debata o zdrowiu: jest rada programowa, znamy miasta i tematy kolejnych spotkań
- 4 Minister Szumowski o zmianach w ratownictwie: ratowanie życia "na cito" to zadanie państwa
- 5 Naukowcy z Cambridge zbadali, ile drinków tygodniowo skraca życie
- 6 Są przetargi, trudno o wykonawców. Skąd te kłopoty na rynku szpitalnych inwestycji?
- 7 Szumowski rozpoczął cykl spotkań na temat ochrony zdrowia w Polsce
- 8 Śląskie: są nowe ryczałty dla szpitali w sieci. Kto stracił, a kto zyskał?
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych