Badanie: czego się boi starzejące się społeczeństwo? Badanie: czego się boi starzejące się społeczeństwo? Fot. Fotolia

Najnowsze badanie opinii publicznej "Attitudes towards ageing", dotyczące sytuacji społecznej i zdrowotnej oraz perspektyw dla osób w podeszłym wieku w Polsce pokazuje, że najbardziej martwimy się o swoje zdrowie i opiekę długoterminową.

Aż 69%i badanych obawia się czy będą sprawni i samodzielni, a dla prawie 90% zdrowie jest najwyższą wartością w starszym wieku. Badanie "Attitudes towards ageing" przeprowadzone na zlecenie Bupa, której częścią jest LUX MED, obrazuje oczekiwania polskiego społeczeństwa i obawy związane z wkraczaniem w wiek emerytalny oraz zmaganiem się z problemami osób starszych.

Najnowszy raport pokazał, że choć ponad połowa respondentów ma nadzieję długo i aktywnie cieszyć się pełnią życia, to jednak nie spieszy nam się do emerytury. Blisko 40% uczestników badania wyraziło obawy, że w swojej jesieni życia nie będą mogli cieszyć się dobrą sytuacją życiową.

Najczęściej powtarzającą się przyczyną zaniepokojenia, związaną z wchodzeniem w wiek senioralny, była kwestia pozostania w zdrowiu i względnej samodzielności życiowej - tak ważnej dla blisko 70%. Na kolejnym miejscu pojawiła się troska o odpowiednie zabezpieczenie finansowe oraz strach przed poważną chorobą wskazany przez ponad połowę społeczeństwa.

- Z tego natomiast bezpośrednio wypływa niepokój, czy i kto będzie mógł się nami zaopiekować, kiedy stan zdrowia i podeszły wiek uniemożliwią nam samodzielne funkcjonowanie - komentuje wyniki dr Grzegorz Juszczyk, dyrektor Biura Edukacji Zdrowotnej Grupy LUX MED.

Badanie potwierdziło powszechne przekonanie, że dla seniorów w Polsce to rodzina i opieka najbliższych są najważniejsze i najbardziej oczekiwane. 81% ankietowanych deklaruje poczucie odpowiedzialności za rodziców i konsekwentnie, w przypadku choroby, liczymy na pomoc właśnie od najbliższych (66%), a zaledwie w 18% na wsparcie ze strony instytucji opiekuńczych.

Co więcej ponad połowa z nas chciałaby, aby emerytura mogła pokryć w pełni koszty koniecznej opieki. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH