Badanie: Polacy chcą mieć dzieci, ale powstrzymują ich finanse

Polacy preferują rodziny wielodzietne, chcą mieć więcej dzieci, ale często się na to nie decydują. W wielu przypadkach powstrzymują ich złe warunki mieszkanie oraz obawy przed tym, czy poradzą sobie finansowo wynika z badania opinii publicznej*.

- Od młodych ludzi oczekuje się niezależności, samodzielności i odpowiedzialności. Nic więc dziwnego, że często rezygnują z posiadania większej liczby dzieci, gdy nie mają stabilnej sytuacji zawodowej, finansowej, czy odpowiednich warunków mieszkaniowych - powiedziała autorka badania, prof. Dominika Maison.

Ankietowani mają bardzo negatywną opinię na temat polityki prorodzinnej w Polsce - niemal 90 proc. uważa, że jest ona zła. Na dodatek mają poczucie, że „wszędzie” w tym obszarze jest lepiej niż w Polsce. Uważają, że najlepsza polityka prorodzinna jest prowadzona w Norwegii, Wielkiej Brytanii oraz w Niemczech; wierzą nawet, że polityka prorodzinna w Hiszpanii, Czechach, czy Rosji też jest lepsza niż w Polsce.

Aby poprawić tę sytuację, zdaniem większości potrzebne są rozwiązania systemowe - ludziom musi się „żyć lepiej i normalniej”. Rozwiązaniem nie jest jednorazowa pomoc (jak np. becikowe, czy płatny urlop dla ojca), ale działania długofalowe: wyższe zarobki (tak uważa 61 proc. respondentów), systematyczne dodatki do pensji za każde dziecko (45 proc.), stabilizacja na rynku pracy (44 proc.) oraz systemowe ułatwienia dla pracujących matek (34 peroc.).

Jak zauważa Marcin Bagiński, ekspert Warsaw Enterprise Institute, z badania wynika, że nie jest prawdą, iż Polacy nie chcą mieć dzieci. Zaledwie 4 proc. badanych twierdzi, że nie chce mieć dzieci w ogóle. Cały czas w Polsce dominuje preferencja modelu rodziny 2+2, a nawet 2+3 - 91 proc. respondentów uważa, że idealna rodzina to rodzina z dwójką (61 proc. odpowiedzi ), a nawet z trójką dzieci (30 proc.).

Pomimo iż 76 proc. badanych chciałoby mieć 2 lub 3 dzieci, większość z nich poprzestaje na jednym dziecku. Najczęściej wskazywane przyczyny takiego stanu, to niewystarczające warunki materialne (74 proc. odpowiedzi) lub obawa przed ich pogorszeniem (61 proc.). Co ciekawe, zdecydowanie rzadziej są wskazywane obawy związane z reakcją pracodawcy. 

Polacy mają uzasadnione i nieuzasadnione obawy. Wyniki przeprowadzonego badania pokazują, że istnieje wiele mitów, nieprawdziwych przekonań i stereotypów nagromadzonych wokół kwestii dzieci i tego jak się ludziom wydaje co powstrzymuje Polaków przed ich posiadaniem.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH