Badania: najdłużej żyją mieszkańcy Małopolski i Podkarpacia

Z badań polskich antropologów wynika, że najdłużej żyją mężatki z wyższym wykształceniem mieszkające na wsi, najlepiej małopolskiej, podkarpackiej lub podlaskiej.

Dr hab. Halina Kołodziej z Zakładu Antropologii PAN we Wrocławiu podkreśla, że jednym z ważniejszych czynników  decydujących o długości życia jest płeć. Badacze szacują, że Polka urodzona w 2009 r. przeżyje średnio około 80 lat, a Polak - o ponad 8 lat mniej.

Skąd ta różnica? Jak wyjaśnia antropolog, kobiety są genetycznie uprzywilejowane. Może to wynikać np. z zawartości estrogenu w ich krwi.

- Estrogen stanowi czynnik ochronny przed chorobami układu krążenia - wyjaśnia Kołodziej. Powołuje się również na badania, w których próbowano oszacować, jaka jest biologiczna różnica między długością życia mężczyzn i kobiet.

- Okazało się, że to około 4 lata. Wszystko ponadto wynika z czynników społecznych, środowiskowych, np. ze stylu życia - dodaje.

Badaczka zaznacza, że w Polsce po transformacji ustrojowej dało się zauważyć skok w długości życia Polaków. Między 1988 a 2002 r. zanotowano w Polsce spadek przedwczesnej umieralności. Mogło to wynikać m.in. z mniejszej konsumpcji alkoholu, mniejszej popularności papierosów czy zdrowszego odżywiania.

Kolejny czynnik związany z długością życia to miejsce zamieszkania. Umieralność kobiet miejskich jest wyższa niż kobiet mieszkających na wsi. Nie jest to duża różnica, ale życie Polki mieszkającej w mieście jest krótsze średnio o 2 miesiące. Co jednak ciekawe, wpływ środowiska wiejskiego na mężczyznę nie jest już tak korzystny - polscy mężczyźni mieszkający na wsi żyją o rok krócej niż Polacy z miast.

Antropolodzy zauważyli również inną wyraźną zależność - im niższe wykształcenie, tym wyższe prawdopodobieństwo przedwczesnego zgonu. Statystycznie najdłuższe życie czeka osoby z wyższym wykształceniem.

Większe ryzyko przedwczesnego zgonu mają również osoby żyjące samotnie, bez partnera życiowego.
Na długość życia wpływa także region, w którym mieszkamy. W przypadku mężczyzn przeciętnie najdłużej żyją mieszkańcy województw podkarpackiego i małopolskiego. Tutaj średnia długość życia jest prawie o dwa lata większa niż średnia krajowa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH