Arcybiskup o przekazie dotyczącym in vitro: jest uproszczony i manipulowany - Idąc za biologią, przyznajemy status podmiotowy, osobowy człowiekowi w jego krańcach istnienia biologicznego - od poczęcia do śmierci - mówił abp Henryk Hoser. Fot. Shutterstock

Przekaz medialny dotyczący zapłodnienia pozaustrojowego jest zawężony, jednostronny, często uproszczony i manipulowany; dlatego konieczne jest przedstawienie tego problemu w całościowym ujęciu - ocenił w piątek (1 listopada) metropolita warszawsko-praski abp Henryk Hoser.

Hierarcha uczestniczył w prezentacji książki pt. "Wobec in vitro. Genetyczne, moralne, filozoficzne i prawne aspekty zapłodnienia pozaustrojowego", przygotowanej przez zespół ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. bioetycznych.

Abp Hoser, który jest przewodniczącym tego zespołu, mówił, że potrzeba napisania książki wynikała m.in. z tego, że "przekaz medialny dotyczący zapłodnienia pozaustrojowego jest niesłychanie zawężony, jednostronny, często też uproszczony i nierzadko manipulowany".

- A więc, aby dotrzeć do świadomości ludzi w sprawach tak ważnych, konieczne jest przedstawienie tego problemu w całościowym ujęciu - powiedział abp Hoser na konferencji prasowej.

Jak podkreślił, kwestia zapłodnienia in vitro dotyczy wielu aspektów, w tym medycznych, biologicznych, etycznych i prawnych.

- My, idąc za biologią, przyznajemy status podmiotowy, osobowy człowiekowi w jego krańcach istnienia biologicznego - od poczęcia do śmierci - powiedział abp Hoser.

- Aspekty prawne są niesłychanie złożone. Legislacja poszczególnych krajów, również w Polsce, odbiega od tego ideału, a więc przyznania statusu człowieczeństwa człowiekowi w jego granicach biologicznego istnienia. Jest to problem, który znowu staje się dzisiaj aktualny, przy innym problemie, jakim jest problem aborcji - powiedział abp Hoser, nawiązując do złożonego w czwartek (30 listopada) w Sejmie przez Komitet #ZatrzymajAborcję obywatelskiego projektu ustawy antyaborcyjnej.

Projekt, pod którym podpisało się ponad 830 tys. obywateli, znosi możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu.

- Wiemy, że właśnie wprowadzono przeszło 800 tysięcy podpisów pod kwestią aborcji eugenicznej, a ta aborcja się dokonuje również w technice in vitro, tylko w skali, której nie widać, bo to jest skala mikroskopowa (...) tam mnóstwo embrionów ginie. Jednocześnie są takie, które są zamrożone i też prawdopodobnie zginą lub są używane jako zwykły materiał biologiczny - mówił hierarcha.

Ks. prof. UKSW Jacek Grzybowski powiedział, że pomysł na książkę pojawił się pod koniec 2013 roku, a praca nad nią trwała ponad trzy lata.

- Doszliśmy do wniosku, że jest konieczność i potrzeba, aby pojawiło się wieloaspektowe opracowanie tego bardzo kontrowersyjnego, trudnego, moralnie ważnego problemu - powiedział.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH