Antykoncepcja po stosunku i aborcja - m.in. takich tematów na zajęciach wychowania do życia w rodzinie oczekują uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Badania na ten temat zaprezentowała Grupa "Ponton" i Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Według przedstawionych w piątek (29 kwietnia) badań uczniowie, którzy uczestniczą w zajęciach wychowania do życia w rodzinie (wdż) najczęściej motywują to chęcią poszerzenia wiedzy w kwestiach dotyczących seksualności.

Chłopcy wskazywali także, że nie interesują ich zajęcia wdż, ponieważ mają pełną znajomość poruszanej na nich tematyki, z kolei dziewczęta czuły się skrępowane tematami zajęć.

Szóstoklasistów na zajęciach wdż najczęściej interesowały zagadnienia związane z dojrzewaniem i anatomią, natomiast gimnazjaliści byli zaciekawieni cielesnością i fizjologią, płodnością, menstruacją, ciążą oraz infekcjami przenoszonymi drogą płciową.

- Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wskazali, że najciekawsze są tematy wywołujące w ich środowisku najwięcej kontrowersji, np. antykoncepcja po stosunku, homoseksualizm, przemoc seksualna i aborcja. - Tam mniej się oczekuje przekazu wiedzy, tam się oczekuje dyskusji, sporu i otwartości nauczyciela na tego typu rozmowy - komentował jeden z autorów badania dr Krzysztof Wąż.

- Większość nauczycieli, z którymi badana młodzież miała lekcje, nie ma problemu z używaniem pojęć związanych z anatomią, fizjologią oraz seksualnością. Otwarcie, bez skrępowania podejmowali tematy z zakresu seksualności i czynili to w sposób komunikatywny - podkreślił Wąż. Zaznaczył jednocześnie, że niektórzy prowadzący podczas zajęć wypowiadają się ogólnikowo, a nawet są zawstydzeni lub zażenowani omawianymi tematami.

Komentując wyniki badań, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich ds. Równego Traktowania dr Sylwia Spurek przypomniała, że zgodnie z zapisami ustawy o planowaniu rodziny w programie nauczania powinna znaleźć się wiedza o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji.

- Wprowadzenie wiedzy o życiu seksualnym oraz dostęp do metod i środków służących świadomej prokreacji to są dwa elementy, które powinny przeciwdziałać niechcianym ciążom, a w efekcie zmniejszyć liczbę niechcianych ciąż i ewentualnie decyzji o przerwaniu tej ciąży - mówiła.

Zaprezentowane w piątek badania zostały wykonane w ramach projektu prowadzonego przez Federację na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny i Grupę Edukatorów Seksualnych Ponton. Badania jakościowe zostały zrealizowane w Poznaniu, Warszawie i Zielonej Górze. Nad całością badań i poziomem merytorycznym czuwał prof. Zbigniew Izdebski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH