Ankieta: co drugi respondent jeździ rowerem "dla zdrowia" Fot. baudman/Flickr CC BY 2.0 (zdj. ilustracyjne)

Jak wynika z badania Payback Opinion Poll 3/4 Polaków jeździ na rowerze, a co czwarta osoba z tej grupy korzysta z niego również po to, by dostać się do pracy.

Do trzech najczęściej wskazywanych przez Polaków powodów, dla których rowerem podróżują nawet do pracy należą: zamiłowanie do jazdy tym jednośladem (63%), dbanie o zdrowie (55%) oraz zyskanie lepszego samopoczucia dzięki jeździe rowerem .W dalszej kolejności ankietowani wskazują na chęć uniknięcia korków (27%), zrzucenia kilku kilogramów oraz zaoszczędzenia pieniędzy (po 26%).

Nieco inaczej kształtuje się motywacja osób mieszkających w większych miastach (150-300 tys. mieszkańców). Na pierwszym miejscu stawiają oni chęć dbania o zdrowie (73%), jako drugi powód podają zamiłowanie do jazdy rowerem (69%), a na trzecim miejscu wymieniają chęć dbania o środowisko (36%).

Co piąta osoba, która nie korzystają z tej formy dojazdu do pracy zwraca uwagę, że po takiej podróży musiałaby wziąć prysznic, a nie ma takiej możliwości. Polacy dojeżdżający do pracy rowerem pokonują najczęściej dystans od 2 do 5 kilometrów (46%) lub nieco więcej - do 10 kilometrów (29%).

Jazda rowerem do pracy może w niektórych przypadkach przynosić dodatkowe benefity. Ponad 20% ankietowanych zamieszkujących miasta liczące 150-300 tys. mieszkańców deklaruje, że ich pracodawcy sami zachęcają do dojeżdżania rowerem do pracy. Motywują ich do tego udostępnianiem specjalnego parkingu dla rowerów (58%), możliwością korzystania z prysznica (42%), a co piąty pracownik zachęcany jest premią finansową.

Jak już wcześniej pisaliśmy, Sopocka firma Blue Media dba o zdrowie swoich pracowników, płacąc im za jazdę do pracy na rowerze. Zwraca im 1 zł za każdy tak pokonany kilometr. Podczas trwania programu udało się zmniejszyć liczbę absencji chorobowych w firmie. Wg danych GUS przeciętny pracownik w Polsce spędza na zwolnieniu chorobowym ponad 14 dni w roku. W firmie Blue Media średnia ta wynosi 5,5 dnia.

Badanie zostało przeprowadzone na uczestnikach Programu PAYBACK w dniach od 19 do 20 czerwca 2017 r. metodą ankiety online na grupie 1225 osób. Grupa badawcza w wieku 18-65 lat dobrana została tak, aby odpowiadać strukturze demograficznej kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH