Analiza: umawianie on-line wizyt u lekarza to domena kobiet Pacjent 3.0. generalnie pozytywnie ocenia lekarzy. Fot. Shutterstock

Umawianie się na wizyty on-line i zwracanie uwagi na opinie zamieszczane o lekarzu. Tak wśród pacjentów postępują głównie kobiety w wieku 25-34 lat, z dużych miast, aktywne zawodowo, dla których internet jest naturalnym środowiskiem - wynika z badania danych pochodzących z platform należących do Grupy DocPlanner (w tym portal ZnanyLekarz.pl).

Badanie zostało przeprowadzone w 2016 roku w sześciu różnych krajach (Włochy, Polska, Turcja, Hiszpania, Meksyk i Brazylia). Zarysowało profil tzw. Pacjenta 3.0.

Jak wynika z danych demograficznych, Pacjent 3.0 w Polsce to osoba w wieku pomiędzy 25 a 34 lata, podobnie jak w innych krajach. Są to najbardziej aktywni zawodowo lub wchodzący na rynek pracy użytkownicy internetu, dysponujący środkami finansowymi na prywatną opiekę medyczną oraz niechętnie spędzający czas na oczekiwaniu w kolejkach do lekarzy.

Z badania wyraźnie wyłania się postać Pacjenta 3.0 - kobiety. Kobiety częściej niż mężczyźni podejmują decyzje odnośnie leczenia siebie i to one głównie dbają o zdrowie swojej rodziny, częściej umawiają się na wizyty do lekarzy i dbają o profilaktykę. We wszystkich krajach odsetek pań aktywnie korzystających z platform waha się pomiędzy 60% (Turcja) do 76% w Polsce, Hiszpanii czy Brazylii - podaje portal ZnanyLekarz.pl, publikujący wyniki analizy.

Pacjent 3.0 mieszka w dużych ośrodków miejskich, centrach życia gospodarczego w danym kraju. W Polsce są to: Warszawa (29,7%), Kraków (8,3%) i Wrocław - 7,1%.

Najpopularniejsza specjalizacja lekarska, której najczęściej szukają pacjenci za pośrednictwem portalu to ginekologia - w Polsce (18%),

Na kolejnych miejscach w Polsce, znaleźli się: stomatolodzy (8,4%), ortopedzi (6,9%) oraz dermatolodzy (5,7%). W zakresie konkretnych usług lub specjalistycznych badań, których pacjenci szukają, najbardziej popularne są: ultrasonografia (17,3%), echo serca (2,5%), leczenie kanałowe (2,1%), kolonoskopia (2%) czy gastroskopia (2%).

Pacjent 3.0. generalnie pozytywnie ocenia lekarzy. We wszystkich krajach jako "bardzo dobrą" (pięć gwiazdek na profilu lekarza) współpracę z danym lekarzem/specjalistą oceniło ponad 90% użytkowników. Najczęściej oceniani są ginekolodzy (32,4%), stomatolodzy (10%), pediatrzy (5,4%) ortopedzi (5,2%).

W porównaniu do pozostałych krajów, w Polsce jest najwięcej niezadowolonych użytkowników: 9% udzieliło odpowiedzi "bardzo źle" (jedna gwiazdka na profilu), 5,2% – "źle" (dwie gwiazdki).

Pacjent 3,0 w Polsce jest bardzo wrażliwy na opinie o lekarzach, które wpływają na popularność danego specjalisty i niejednokrotnie przekładają się na liczbę umawianych wizyt. Aż 92% polskich użytkowników deklaruje, że zarezerwowali wizytę, wybierając lekarza lub specjalistę z najwyższym wynikiem przez innych użytkowników, oceniony jako "bardzo dobry".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH